Log in

Gemlik'e 3 bin fidan dikildi

  Gemlik'e 3 bin fidan dikildi Gemlik'e 3 bin fidan dikildi

  Kumla Yangınının yaraları sarılıyor,  Yanan bölgeye 3000 fidan dikildi.

  Gemlik Kumla mahallesi Şahintepe bölgesinde geçen yaz yanan ve  önemli hasara neden olan yangının yaraları Bursa Orman İşletme Bölge Müdürlüğü, Gemlik  Açık Ceza ve İnfaz Kurumu ve Gemlik Belediyesi işbirliği ile sarılmaya başlandı. Etkinliğe Borusan gurubuda destek verdi.

   Adalet Bakanlığı kontrolörü Hüseyin Erdem öncülüğünde Yangında kül olan bölge, Fıstık Çamı ile ağaçlandırıldı. Yaklaşık 200 hükümlünün çalıştığı proje kapsamında, küle dönen orman alanına 3000 adet fidan dikildi. 21 -26 Mart Orman Haftası ve Ağaç Bayramı’na da rastlayan fidan dikme etkinliği yoğun ilgi gördü.

   Etkinliğe Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, İlçe Jandarma Komutanı Barış Bozkurt, İlçe Emniyet Müdürü Cafer Gündoğdu, Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Işık, Kurum Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Orman Müdürlüğünden ise Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can, Bursa Orman İşletme Müdürü Cihat Yakıcı, Gemlik Orman İşletme Müdür Vekili ve  Kumla Orman İşletme Şefi Eylem Durmaz katıldı. Programın ev sahipliğini ilse Gemlik Cezaevi Müdürü Hasan Torun üstlendi.

   Ağaç dikimi öncesinde Bursa Orman İşletme Müdürü Cihat Yakıcı Bursa’nın farklı bölgelerinden Orman Haftası kapsamında yaptıkları çalışmalara değindi.

Gemlik Cezaevi Müdürü Hasan Torun ise; ‘’Burada 200 hükümlü ile çalıştık. Olumlu bir çalışma oldu. Cezaevinde farklı çalışmalarla kamuoyunun karşısına çıkıyorduk. Tarım alanımız olmadığından dolayı, bu tarz imkânlar bulamıyorduk. Bizler için de anlamlı bir etkinlik oldu’’ dedi.

   Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise; ‘’Bugün güzel bir etkinliğimiz var. Gemlik’in en güzel yerini, yeniden ağaçlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl yanan bölgenin, bu kadar kısa sürede ağaçlandırılması bizi de memnun etti. Son 15 yıldan bu yana Türkiye tarihinin en fazla ağacı dikildi. Genelde yangın çıkan yerde rant söylentisi olur, bugün görüldüğü gibi, yine orman oluyor’’ şeklinde konuştu.

   Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş ise, konuşmasında Bursa’nın yeşilinden bahsederek, Gemlik’te böyle önemli bir organizasyon gerçekleştiği için, emeği geçenlere teşekkür etti.

   Gemlik’in Kumla Mahallesinde geçtiğimiz yaz meydana gelen yangında, 7 hektar alanda bulunan ağaçlar kül olmuştu.

GHA Gündem Haber Ajansı

GHA Gündem Haber Ajansı

Web site: www.gemlikgundemgazetesi.com

Yorum Ekle

Yorum formu notu