Log in
GHA Gündem Haber Ajansı

GHA Gündem Haber Ajansı

GHA Gündem Haber Ajansı

Web site URL: http://www.gemlikgundemgazetesi.com

Gemlik Gübre'de Sorun Aşılamadı

   Gemlik'te yaklaşık 1 yıl önce Petrol İş Sendikası genel merkezinin aldığı grev kararının ardından 326 işçinin başlattığı grev devam ederken, işverenin anlaşma çağrıları da sendikanın olumsuz tavrı nedeniyle sonuçsuz kaldı.

  Son olarak işçilerden gelen talepler doğrultusunda Gemport liman işletmesinde bir araya gelen fabrika yöneticileri ve işçiler son durumu değerlendirdi. Toplantıya grevdeki 326 işçiden 245'i katılırken, Gemlik Gübre Fabrikasının durumu ile alakalı anket düzenlendi.

    Gemlik Gübrenin sahibi olduğu Yıldırım Holding yöneticilerinden Mehmet Yıldırım yaşanan süreç ile alakalı olarak gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldırım, "işçilerden gelen talepler doğrultusunda 1 yıla yakın süredir grevde olan Gemlik Gübre işçisi ile bir toplantı yaptık. Ancak bu toplantıya dışarıdan müdahil olan Petrol İş Sendikası Genel merkezi işçilere adeta gözdağı vererek, bizlerin tüm iyi niyetli girişimlerimize rağmen işçi arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmiştir. Bu yanlış yönlendirme 2016 yılı Ağustos ayında alınan grev kararında olduğu gibi çoğunluğun değil sadece belli başlı kişilerin talepleri doğrultusunda oluyor. Hepimizin bildiği gibi alınan grev kararını da sendika yasalara rağmen işçi üyeler arasında bir anket yada oylama yapmadan almış  işçiyi mağdur etmişti. İşçi arkadaşlarımızın fabrika ve işin durumu ile alakalı soruların yer aldığı anket formunu isimsiz yada boş bırakarak anketleri sonuçsuz bıraktı. Bizde daha önceden duyurduğumuz ikinci toplantıyı da sendikanın bu anlaşılmaz ve anlaşmadan uzak tavrı sonucu yapmama kararı aldık"dedi.

   Mevcutta grevde olan 326 Gemlik Gübre işçisi ve Fabrikanın durumu ile alakalı soruları da cevaplayan Yıldırım, "Şubat ayında Petrol iş sendikası genel merkez ile Gemport'ta yapılan toplantıda bir anlaşmaya vardık. Bu anlaşmaya göre mevcut işçilerimizin kıdem tazminatlarını  vererek sendika ile sözleşmeleri sona erecekti. Sendika baştan bu anlaşamaya sıcak baktı. Ancak tutanak altına alınması aşamasında bu kararından vazgeçerek, işçilerin mağdur olmasını tercih eden bir tavır sergiledi. Bu durumda işçide mağdur, işverende mağdur durumda kaldı. Şubat ayındaki kıdem tazminatı ile alakalı protokol imzalanmış olsaydı, işçi arkadaşlarımız istediği şekilde istediği başka yerlerde işine devam edebilecekti. Fabrikada üretime geçme kararı alınması halinde yeni kadro oluşumu ile gerekli eğitimler verilerek devreye alınabilecekti. Bu durumda işçi ve işveren mağduriyetten kurtulacaktı ve ülke ekonomisine değer katmayı sürdürecekti. Gelinen bu süreçte daha önce açıkladığımız 2017 yılındaki üretim yapılmaması kararını, öyle gözüküyor ki üzülerek söylüyorum 2018 yılı içinde devam ettireceğiz. Gemlik Gübre olarak 2017 yılında 1 milyon 100 bin ton gübre ithalatı yaptık. Özellikle Can gübresi olarak bilinen gübre için çiftçimiz ve bayilerimizin ihtiyacı için ithalatı yapmaya devam ederek, çiftçimizin ve bayilerimizin mağdur olmasının önüne bu şekilde geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

Gelinen son nokta olarak yapılan toplantıda herhangi bir  sonucu gidilemediği anlasılmaktadır.

Manevi Kalkınma Önemli

Saadet Partisi Gemlik İlçe Teşkilatı ilçemize yeni atanan Müftü Mehmet Reşat Şavlı'ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

İlçe Başkanı Ahmet Vakkas Yıldız ve beraberindeki heyet ziyarette Gemlik yereliyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Ziyarette Saadet heyetine görüşlerini aktaran Şavlı, Gemlik'te dini eğitim verecek mekanlar açısından sıkıntı çekildiğini, talebin oldukça fazla olduğunu belirterek sadece Cami ve Kuran kurslarıyla yetinmeyip toplumun her kesimine ulaşabilmek adına İlçe Milli Eğitimle koordineli olarak okullarda da hizmet vermeyi düşündüklerini ifade etti.

Saadet Partisi İlçe Başkanı Ahmet Vakkas Yıldız'da Şavlı'ya yeni görevinde muvaffakiyetler dileyerek manevi eğitimin önemine değindi. Yıldız: "Toplumumuz her geçen gün manevi değerlerinden uzaklaştırılmaktadır. Manevi kalkınma konusunda daha özverili çalışma mecburiyetimiz var. Kardeşlik duygusu birlik ve beraberlik gibi bizi birleştiren konulara önem verilmeli kutuplaştırıcı ayrıştırıcı söylemlerden uzak durulmalıdır." dedi.

Ziyarette hazır bulunan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Recep Aygün de ilçe müftüsüne hayırlı olsun dileklerini iletti.

Endüstriyel Temizlik Malzemeleri Gemlik’te

Gemlik Kapalı Pazar Yeri arka sokağında bulunan caddede açılan Endüstriyel Temizlik Malzemeleri, ilçede önemli bir eksiği kapatacak.

Ayhan Karabacak’ın işletmeciliğini üstlendiği firmada, hem endüstriyel temizlik malzemeleri, hem de ev ve iş yerlerinde kullanılabilecek temizlik malzemeleri bulunacak.

Firmanın açılışına Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Avcı, firma çalışanları ve yakınları katıldı.

Açılış kurdelesinin kesilmesi öncesinde konuşan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, ‘’Gemlik’te yeni iş yerlerinin açılması bizleri sevindiriyor. Açılan her iş yeri hem ekmek kapısı, hem de ekonomiye kazançtır. İş yeri açan arkadaşlarımıza hayırlı kazançlar diliyoruz’’ dedi. 

Marmarabirlik’ten hayırlı olsun ziyareti

    Marmarabirlik Gemlik İlçe Yönetimi, Gemlik Manşet Gazetesine hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdiler.

   Ziyarete Marmarabirlik Gemlik Kooperatif Başkanı İbrahim Demir, Marmarabirlik Gemlik sorumlusu Osman Bostancı katıldı. Kendilerini Gemlik Manşet Gazetesi imtiyaz sahibi Kazım Bulut karşıladı.

Ziyarette ‘’Gemlik Manşet Gazetesi Gemlik’e hayırlı olsun’’ diyen İbrahim Demir; ‘’Gemlik basınında güçlü seslerin bulunması, ilçenin avantajınadır. Kazım Bulut da kendini bu alanda sadece Gemlik’te değil, Bursa ve farklı mecralarda da ispatlamış bir isimdir. Hayırlı olsun’’ dedi.

‘’37 Bin Ton satışımız var’’

   Osman Bostancı ise; ‘’Marmarabirlik, hem sektörün önceliklerini, hem de Gemlik Zeytinini düşünerek hizmet veriyor. Genelde kotamızı bölgeden dolduruyoruz. Geçtiğimiz yıl sıkıntı oldu. 31 ton alabildik. Satışımız 37 bin ton. Bölgede 150 Bin Ton civarında zeytin var. En iyi şartlarla alımı biz sağlıyoruz’’ şeklinde konuştu. 

Bu RSS beslemesine abone ol