Log in
Gencay Yılmaz

Gencay Yılmaz

Web site URL:

GÜZEL İNSAN NECMETTİN RAMA’NIN ARDINDAN….

            Nerede, ne zaman ve hangi koşullarda karşılaşacağımızı önceden bilemediğimiz, ancak her an karşılaşma olasılığımızın da mutlak  olduğu şeydir ölüm. Her nefsin  er ya da geç!  sonunda mutlaka tadacağı, tek gerçektir. Bir defa geldi mi kapıya  ne renge, ne yaşa  ne de cinsiyete bakar. Sadece  ve sadece bize  hesap gününe çıkacak olan o yolun kapısını aralar. Makam, mevki  ve para  dersen! Hepsi hikaye. Evet değerli okurlar; Ölüm sizi her an yakalayabilir.Kim bilir o an, belki de şu andır ya da size çok yaklaşmıştır. Tıp kı, Necmettin abimizin vefatı gibi…

            Rabbim Nur içinde yatırsın Necmettin abiyi. Erzurum Hınıs’la başlayan ve Konya Ereğli, sonrasında Gemlik’te yaşamını ailesine bağlı bir şekilde yaşamını idame ettiren Necmettin abi, simitçilik, pastane ve fırıncılıktan sonra hizmet sektöründe Terminalde iş yapıyordu.  Adam gibi adam olarak tanıdığım sevgili dostum Necmettin Rama’nın vefat haberini aldığımda inanamadım. Konya Karapınar’da trafik kazası yapmış ve yaşamını yitirmişti. Karapınar, benim için yıllar öncesinde ölüm yolu olarak hafızama kazınmıştı. Yıllar sonra yine aynı bölge aynı yerde yani ölüm yolunda çok sevdiğim değerli dostumu kaybetmenin hüznünü yaşıyordun. Emine hanımla hayatını birleşmiş, iyi ve kötü günlerinde eşi Emine hanımdan büyük destek almış ve Neşe, Menekşe, Büşra ve Muhammet adında dört çocuğuyla birlikte yaşama tutulmuştu.   Ne var ki, beklenmedik acı haber ailesi başta olmak üzere sevdiklerini ve yakınlarını üzdü.

            Evet değerli okurlarım, Bu olay  Dünyanın bitmez tükenmez koşuşturmacası içerisinde nedense  unutma eğiliminde olduğumuz ölümün, aslında her an en yakınımızda ki gerçek olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatmış oldu. Belediye Meclisi eski üyesive siyasetçi 45 yaşındaki Necmettin Rama Konya’da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmişti. Rama’nın cenazesi önceki gün toprağa verildi.  Ölüm hayatın ikiz kardeşi. Doğarken bizimle beraber. Doğar doğmaz ölüme, yani Allah’ın bizim için takdir ettiği dünya hayatının sonuna doğru an be an yaklaşıyoruz. Ne zaman öleceğimizi bilmiyoruz, bu bilgi meçhul de olsa er- geç bizi yakalayacağını unutmadan her an hazırlıklı olmamız imanımız gereğidir. Belki de bu satırlar ahlakınızı yeniden düşünmeniz için ölümünüzden önce size tanınmış son bir fırsat, son bir hatırlatma, son bir uyarıdır. Siz bu satırları okurken bir saat sonra hayatta kalacağınızdan emin olamazsınız. Bir saat sonra hayatta olsanız bir sonraki saate erişeceğinizin hiçbir garantisi yoktur. Saat değil bir dakika, hatta bir saniye sonra bile hayatta olacağınız kesin değildir.

      Necip Fazıl’ın

 "Ölüm güzel sey; budur perde ardından haber

 Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber?"

  Mısralarıyla anlattığı ölüm gerçeği karşımıza muhakkak çıkacaktır ve ondan kaçış yoktur. Alemlerin sultanı Peygamberimiz (S.A.V.) ölümle ilgili “İnsanlar uykudadırlar, ölünce uyanırlar'' buyurmuşturlar. Resulullah(s.a.s) bir başka hadis-i şerifte , “dünyada bir garip gibi hatta bir yolcu gibi yaşa!” buyuruyor.Biz ise krallığımızı, sultanlığımızı burada kuracakmışız gibi dünyaya kazık çakıyoruz.

            Evet değerli okurlar, bir dostu toprağa verirken, hakikat böyleyken bizim bitip tükenmek bilmeyen arzularımıza, isteklerimize hırslarımıza, emellerimize, hedeflerimize bir bakın! Sanki ebedi bir hayatı dünyada yaşayacakmışız gibi büyük yanılgılarla planlar yapıyoruz! Bu planlarımızı alt üst edecek “ölümümüzü” bir yerlere hiç mi hiç sıkıştırmıyoruz. O da ne kelime sanki hiç ölmeyecekmişiz gibi hiç düşünmüyoruz bile. Yani hiç şöyle bir şey denediniz mi bilmiyorum? Bir koltuk uğruna bir birini kıranlar, üzenler ve koltuğa oturduktan sonra geldiği yeri unutanları hep görüyoruz. Sanki ölüm hiç akıllarında yok.  Ölüm bu kadar bariz  iken ve etrafımızda, en yakınlarımızdan ölenlere şahit oluyorken, taziyelerine katılıyorken, kendi ölümümüzün gerçeğinden uzak, hiç gelip bizi bulmayacakmış gibi yaşamaya devam etmemiz “gaflet uykusu” değil de nedir? İşte bizi uyaran bir ayet: “Her canlı ölümü tadacaktır. Böylece kıyamet günü yapıp ettiklerinizin karşılığı size tam olarak ödenecektir. Orada ateşten uzaklaştırılıp Cennete sokulacak olanlar, gerçek kurtuluşa ermişlerdir. Zira bu dünya hayatına düşkünlük, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir!” Al-i İmran suresi- 185

             Her nefis ölümü tadacak. Dünya hayatı geçici ölüm ise hayatın devamıdır, bir yok oluş değil. Ecel geldi mi, ne çabuklaştırılır ne de ertelenir, tam zamanında gelir. Daima hayırlı niyetlerle hayırlı ameller peşinde olmalı, ölüm gelmeden verilen fırsatları son fırsat bilip elimizden kaçırmayalım. Ha ölüm mü geldi? Mümin bir nefsin ölüm karşısındaki tavrı da şudur; “Biz Allah’tan geldik, yine O’na döneceğiz” derler.

             Merhum arkadaşıma, dostuma Rabbimden rahmet, ailesine, yakınlarına başsağlığı ve Sabr-ı Cemil niyaz ederim. Mekan-ı Cennet olsun. Necmettin abimizin bizden beklediği bu saatten sonra duadır. Dualarımızı eksik etmeyelim....

BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞIYOR. GEMLİK DEĞİŞİYOR. PAŞA KONAĞI AÇILDI…

            Büyükşehir çalıştı, Gemlik değişti başlığını attığımda bazıları rahatsız olmuştu. Bursa’nın her ilçelerine hizmet eden ve köylere de hizmet etmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yaptığı hizmetlerden rahatsız olmak değil, teşekkür etmek gerekiyor. Büyükşehri Belediyesinin yaptığı hizmetleri de anlatmak gerekir.   

            Başkan Altepe ve ekibi ilçelere büyük önem veriyor. İlçelere hizmet yaparken, parti ayrımcılığı yapmadan eşit bir şekilde yapıyor. Bunun en güzel örneği ise Nilüfer’dir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kültürel mirastan, ulaşıma, altyapıdan üst yapıya, spordan turizme kadar birçok başarılı çalışmalara imza attı. Gemlik ölçeğinde baktığımızda ise Gemlik’te Büyükşehirle birlikte değişti ve gelişti. Başkan Altepe’nin yaptığı hizmetlerini daha önceden kaleme aldığım için yeniden burada yazmayacağım. Geniş bir yelpazeye yayılan yatırım ağında “Marka Şehir Bursa” hedefinde yatırımları Büyükşehir sınırlarındaki bütün ilçelere yayarak, şehrin her köşesiyle birlikte kalkındırma çabası içinde olan Başkan Altepe, eşit hizmette Gemlik’te karşılığını almış ve ulaşımdan yerleşime, tarihi mirastan çevreye, altyapıdan spora kadar hemen her alanda yatırımları gerçekleşmiştir. Örnek vermek gerekirse; Deniz Uçağı Seferleri Başladı, Gemlik Girişi Yaya Üstgeçidi, Asfalt Kaplama ve yama çalışmaları, Otopark Düzenlemeleri, Otobüs Durakları Modernize Ediliyor, Tarifeli Körfez Seferleri, Deniz ve Hava Yolu, Gemlik Kent Meydanı çalışmaları, Küçük Kumla Meydanı, Kentsel Dönüşüm ve Kamulaştırma Çalışmaları, Çarşı Deresi Islahı ve Rekreasyonu, Karsak Deresi Temizliği, Yağmursuyu Terfi İstasyonu, Sahil Düzenleme Çalışmaları, İskeleler Yenilendi, Gemlik Yeniden Planlanıyor, Kurşunlu Balıkçı Barınağı Kurşunlu Kumsaz Bölge Parkı, Hava Kalitesi Ölçümü, Sismik Araştırma Merkezi, Altyapı Yatırımları, Su Baskınları Sona Erdi, Su Deposu İnşaatları, Umurbey Çöp Sahası Rehabilite edildi, Çöp Sahası Rehabilite edildi, Yollarda Temizlik Çalışması, Gemlik Bölge Parkı, Sinekle Mücadele, Kent Mobilyaları, Çocuk Parkları, Kurşunlu Tahtalı Köy Derin Deniz Deşarjı, Kurşunlu Verem Savaş Tes. Çevre veMeydan Düzenlemesi, Paşa Konağı RestorasyonuVakıf Çeşmesi Restorasyonu, Umurbey Beyler Mezarlığı Düzenlemesi, Tarihi Umurbey Evleri Yaşatma Projesi, Kurşunlu Manastırı Turizme Kazandırma, Narlı Karacaali Sosyal Tesisleri, Atatepe Sosyal Tesisleri, Kira Yardımı, TOKİ İle Ön Protokol İmzalandı. Şehir Tiyatrosu, Festival ve Şenlikler, Gemlik Spor Salonu, Kurşunlu Spor Sahası, Gemlik Spor Sahası, Amatör spor kulüplerine yapılan destekler. Evet değerli okurlar, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yatırımlar ve çalışmalardan sizlere hatırlattıktan sonra cumartesi günü hizmete açılan Paşa Konağı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Tarihi paşa konağı;

            Osmanlı'dan Cumhuriyet dönemi eserlerine, 2300 Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alandaki tarihi ve kültürel miras çalışmalarını ilçelerde de aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik ilçesindeki Paşa Konağı'nı da ilk günkü ihtişamına kavuşturdu.

            Bursa’nın ‘tarih başkenti’ kimliğini öne çıkarıp, kenti yaşayan canlı bir açık hava müzesi haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki tarihi ve kültürel miras çalışmalarını ilçelerde de yoğun olarak sürdürüyor. Bu kapsamda Gemlik’in Halitpaşa Mahallesi’ndeki, yaklaşık 200 yıllık tarihi ile önemli bir sivil mimarlık örneği olan Paşa Konağı da gün yüzüne çıkaran Başkan Altepe’ye hizmetler için teşekkür eden Halitpaşa Mahallesi Muhtarı Sevim Koçdemir, Başkan Altepe’ye çiçek ve plaket verdi.

            200 yıl öncesinde papazevi ve Paşa konağı olarak kullanılan bina Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hizmetinde kullanıldı. Ticaret Lisesi olarak kullanılan bina Halk Eğitim Merkezi olarak da hizmet verdi. Atıl durumda olan 450 metrekare ve 3 katı tamamen kullanılabilecek nitelikte olan konak Büyükşehir Belediyesine devredilmesiyle yeniden hayat buldu.    Gemlik´te bulunan ve sivil mimarinin en güzel örnekleri arasında sayılan Paşa Konağı, ilçeye değer katacak ve ilçe halkının buluşma mekanı olacak. Paşa Konağı, Gemliklilerin sosyal ve sanatsal etkinliklerini yapacakları ayrıcalıklı bir mekan haline gelirken, aynı zamanda mesleki eğitim kursları da verilecek.  Paşa konağı hakkında Başkan Altepe, ilçeye sosyal aktivite merkezi olarak can katacak olan Paşa Konağı’nda kadınlara yönelik mesleki eğitim kursları verileceğini belirtiyordu.“Ecdadını unutan milletler köksüz ağaca, tarihini bilmeyen milletler de hafızasını kaybetmiş milletlere benzer” diyen Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Bursa’da tarihi değeri bulunan tüm eserlerin ayağa kaldırıldığını ve Bursa’nın bu konuda da örnek olduğunu söyledi.  

 

            Son beş yılda 25 yıllık hizmet yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, asırlık konağın küllerinden yeniden doğmasına neden oldu. Bütün şehir olduktan sonra köylere önemli yatırımlar gelecek. Özel İdarenin bir yıllık bütçesi 30 Milyon TL’yken, Büyükşehir Bütçesinin köylere ayıracağı yatırım ise 120 Milyon TL olacak. Bu nedenle köylere hizmet artarak devam edecek. . Sözün özü; Büyükşehir çalışıyor, Gemlik değişiyor.

AK PARTİDE LİSTE TEPKİSİ. VEFASIZLIK…

            AK Parti listesi YSK’ya pazartesi günü teslim edildikten sonra tepkileri de beraberinde getirdi.  Yönetim Kurulu üyelerinin bile Meclis Üyesi adayları listesinden  saat 16:00’tan sonra haberi oldu.  Genel Merkezin mi? yoksa  Gemlik teşkilatından Necdet Yılmaz, Refik Yılmaz ve Zafer Işık tarafından mı? hazırlandı sorusunu teşkilat mensupları merak ediyor. Haksız da değiller. Çünkü, listeye bakıldığında bunu doğruluyor.

            AK Parti listesinden yönetim kurulu üyelerinden 6-7 kişi, listeden bir hafta öncesinden haberi oldu.  AK Parti listesi birleştirici değil, ayrıştırıcı liste olmuştur. Geçmişte partiye hizmet edenlerin dışlandığını görüyoruz. Listenin “benim adamım olsun” mantığıyla hareket edildiğini teşkilat içinden ve dışından birçok kişi söylüyor. AK Parti listesi üzerine yaptığım değerlendirmede teşkilat içinden çoğu, “az bile yazmışsın” dediler. Hemşeri derneklerinin başkanları ve yöneticilerinin arka sıralara yazılması bile “çalışın, meclise girin” mesajını taşıyor. Sıralamasını beğenmeyen meclis üyeleri ise şaşkınlık içindeler. İlk sıralarda bulunanlar ise hallerinden memnun. 8.sıradan beşinci sıraya gelenler, 5. Sıradan kontenjana gidenlerin olduğu listede yönetim kurulu üyeleri veya yürütme kurulu üyelerinin katılımıyla yapılıp, liste Bursa’ya gönderilmiş olsaydı, tepki de az olurdu.

            Ahde vefanın olmadığı bir dönemden geçiyoruz. Geçmiş dönemde ilçe başkanlığı yapmış Ali Okuroğlu nerede? Gemlik’te iki dönem ilçe başkanlığı yapmış olan Enver Şahin nerede? İlçe Başkanlığı yapmış olan bir başka isim Oktay Kahveci nerede? Refik Yılmaz’ın iki kez seçilmesine neden olan Meclis Üyeleri nerede? İki dönem Gemlik belediye Başkanlığı görevinde bulunan Mehmet Turgut nerede? Başkan Vekilliği seçimlerinde Yılmaz’ın seçilmesinde rol oynayan isimler nerede?

            Evet değerli okurlar, bu isimleri uzatmak mümkündür. Ahde vefa yerine vefasızlığın yapıldığı aşikar. Refik Yılmaz’ın Başkan Vekilliği seçilmesinde iki kez teşkilatçılık gereği oylarını kullananlar mı? şimdi teşkilatçı değil. Yönetici; birleştirici, sıkıntıları çözen olmalı. Şeyh Edebali’nin Osmangazi’ye nasihatını aklından çıkarmamalı. Tevazu sahibi, ihlaslı olmalı. Bunlara dikkat edilmediğinde kırılan, üzülen ve dökülenler oluyor. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi “Yola çıktıklarını, yolda bulduklarına değişirsen; hem yolunu kaybedersin, hem dostunu.”  AK Partide Meclis Üyeliğine aday adayı olanların sayısı 41’i buluyor. 31 kişilik Meclis Listesinde müracaat eden rakam az değil mi? Geçmiş dönemde Meclise müracaat edenlerin sayıları malumunuz. AK Partide 8 kişi belediye başkanlığı için aday adayı olmuştu. Listeye ise sadece Emir Kantur girdi. Eğer, başkan Kantur, HAS Parti ilçe başkanlığı görevinde bulunmasaydı listeye de alınmazdı. Bunu ben değil, HAS Partide emek harcamış olanlar, diyor. Peki, diğer aday adayları kötü müydü? Başkanlığa talip olanlar, Meclis Üyeliği görevini yapamaz mı? Pekala yaparlardı. Ne var ki, yazmadılar. İki dönem Meclis üyeliği görevinde bulunan Aydın Bayraktar, teşkilatın programlarına katılmadı mı? Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı, Denetim komisyonu üyeliği görevlerinde bulunan İktisatçı ve Mali Müşavir olan Çiğdem Kuş listeye neden alınmadı? Teşkilatın aldığı kararların karşısında iki Meclis Üyesi dışında Meclis Üyelerinden kim karşı oy kullandı veya eleştiride bulundu.  Başkan Vekilliği koltuğundan itibaren desteklerini esirgemeyen Aslan Özaydın’a vefasızlık karşısında kontenjan ikinci sıradan adaylığını geri çekti. 2004 döneminde Meclis Üyeliği görevinde bulunan Osman Sivas’ta adaylığını geri çeken bir başka isim oldu.  Listenin sağlıklı yapılmadığını ve uzlaştırıcı olmadığını herkes söylüyor.

            Listeler yönetim kurulu üyeleri tarafından hazırlanabilirdi. Örneğin, 2004 yılında listeler bu şekilde yapılmıştı. 2004 seçimlerinde Belediye Başkanlığı için Mehmet Turgut, Nurettin Avcı, Refik Yılmaz ve Cemal Aydın Aybey aday adayı olmuştu.  Dönemin ilçe Başkanı Enver Şahin, vefasızlık örneği göstermemiş, emeği geçenleri listeye yazmıştı. Listeyi de Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte yapmıştı. Belediye başkanlığına müracaat eden aday adaylarının her birini listeye yazmıştı. Mehmet Turgut’un belediye başkanlığına aday olduğu listede Cemal Aydın Aybey, Refik YılmazBelediye Meclis Üyeliğine,Nurettin Avcı iseİGM 1. Sıra adayı olarak yazılmıştı. İlçe Başkanı olan Ali Okuroğlu ise Listede ilk sıralarda yer bulan bir başka isim oldu. Bugün İlçe Başkanlığı görevinde bulunan Necdet Yılmaz, Yönetim kurulundan çoğu kişinin tepki göstermesine rağmen Şahin tarafından vefalı davranmış ve İGM 4. Sıra adayı olarak yazmıştı. Ne var ki, sıralamasını beğenmeyerek 4. Sıradan istifa etmiş yerine ise İbrahim Uslu yazıldı. O dönem ise İGM’ye Nurettin Avcı, Oktay Kahveci, İlhan Başaran ve İbrahim Uslu giden isim oldular. O dönem listeye bakıldığında ise emeği geçmiş ve katkı koyacak isimler listeye yazılmıştı.Mahalle temsilcisinden, Gençlik kollarından, kadın kollarından isimler yazılmıştı. Örneğin, mahalle temsilerinden Aydın Bayraktar, Gençlik Kollarından Murat Yavuz, Mahmut Atış ve Alpaslan ilgin, Kadın Kollarından ise İnci Bülbül listeye yazılan isimlerdi. Listeyi yönetim kurulu üyeleri hazırladığı için samimiyet vardı. İstifalar olmasına rağmen Başkan Turgut seçimi kazanırken, Birleştirici olan Meclis Üyeleri listesinden ise 17 ve kontenjandan 3 Meclis Üyesi olmak üzere 20 Meclis Üyesiyle AK Parti Belediye Meclisinde temsil edildi. Başarı teşkilatın başarısı olmuştu. Odönemde Enver Şahin, ileride kendisine rakip olacak isimleri listeye yazmayabilirdi. Fakat bunu yapmadı. Partisinin başarısı için çalıştı.

            2004 seçimlerinde Refik Yılmaz’ın adaylığı gelmeyinceyönlendirmelerle AK Parti Kadın Kollarıistifa etmişti. Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığım dönemde ise bana da istifa et baskıları vardı. Ne var ki,  istifa etmeyerek teşkilatın içinde kalmıştım. Olması gereken de buydu. O günlerde birilerinin duygusal davranarak istifa edip ayrılanlar, bugünlerde kıymete bindi ve ödüllendirildi.

            Sonuç olarak, değerli okurlar vefasızlık ve samimiyetin olmadığı yerde başarı da olmaz. Gönül isterdi ki, birlik ve beraberlik içinde liste çalışması yapılsın. Emeği geçenlerde dikkate alınsın. Yerel seçimleri bir bayram havasında yaşayalım. Ne var ki olmadı. Ben listeye giren Meclis adaylarına başarılar diliyorum. İstifa etmeyi düşünen arkadaşların da teşkilatçılık gereği partilerinden istifa etmemesi gerektiğine inanıyorum.

AK PARTİ LİSTESİ. F.GÜLER’İN İSTİFASI

            Yerel seçimler öncesinde meclis üyeleri için listelerbugün (18 Şubat)YSK’ya teslim edilecek. Siyasi partilerde hafta sonu ve bugün büyük hareketlilik yaşandı. Yazımı yazdığım sırada AK Parti listesinde eski Meclis Üyelerinden kimse alınmadı. AK Parti listesi açıklandıktan sonra tepkilerin artması beklenirken, başkanlığa müracaat eden 8 aday adaylarından listeye sadece Emir Kantur girdi.

            Büyükşehir yasası kapsamında il genel meclislerinin kapatılması nedeniyle sadece belediye meclis üyelikleriyle ilgili çalışmalar artık son aşamaya geldi. AK Parti Bursa İl Başkanlığı son şeklini verdiği listeyi son günü beklemeden bugün teslim edecek. CHP ve MHP`de ise çalışmaları sürüyor.30 Mart seçimlerinin ardından Büyükşehir Belediyesi`ndeki meclis üyesi sayısı 101`e çıkacak. 83 meclis üyesini ilçe belediye meclis oluştururken, belediye başkanlarıyla birlikte bu sayı 100 olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte de toplam meclis sayısı 101 kişiden oluşmuş olacak. Osmangazi ve Yıldırım`daki meclis üyesi sayısı 45 olarak devam ederken, Nilüfer`deki sayı ise 37`ye yükselecek. Yerel seçimlerin ardından her partinin ilçe belediyelerindeki meclis üye sayısının 5`te biri de aynı zamanda büyükşehir belediye meclis üyesi olmaya hak kazanacak.

            Siyasi partiler seçim kurullarına asil, kontenjan ve yedek olmak üzere hazırladıkları 3 liste verecekler. Osmangazi ve Yıldırım`da 40 kişilik asil, 5 kişilik kontenjan ve 45 kişilik de yedek liste verecek. Nilüfer`de ise 32 kişilik asil, 5 kişilik kontenjan ve 37 kişilik de yedek liste verilecek. Seçimlerin ardından oyların büyük çoğunluğunu elde eden siyasi parti 5 kişilik kontenjan listesini devreye sokma hakkını elde edecek.

            AK PARTİ LİSTESİNE TEPKİLER

 2009 seçimlerinde Gemlik’te başkanlık için CHP %32, AK Parti %28,9; MHP %18,3; SP % 8,2 ve  DP %7,8  oy almıştı. YSK’ya verilen listede;  AK Parti listesi bana göre toparlayıcı değil, ayrıştırıcı olmuş. Liste hazırlanırken, birkaç isim haricinde geçmişte emeği geçenlerden, partiye vaktini ayıranlardan değil, “benim sözümü kim dinler?” diyenlerden oluşmuş. Neden derseniz? İki defa yapılan yerel seçimlerinde Refik Yılmaz’a oylarını atan mevcut Meclis Üyelerinden kimse listeye alınmamış. Kadın kolları başkanlığı görevinde bulunan Yadigar Sönmez listede kendine 9. Sırada yer bulmuş. Gençlik Kolları başkanlığı görevinde bulunmuş olan Kerim Bayoğlu, 16. Sırada yer bulurken, Bayoğlu’nun yönetiminde bulunan Esra Özgül ise 5. Sırada kendisine yer buldu. AK Partide maddi ve manevi vaktini harcayan İbrahim Baki ise listede 11. Sırada yer almış. Listede Ercan Barutçuoğlu, Mukaddes Serim, Ömer Uslu, Emir Kantur gibi listenin ilk sıralarında yer almış değerli isimlerde var. Hemşeri derneklerden Muşluları temsilen Bayram Polat listenin 11. Sırasında, Fevziye köyü derneğinden Fehmi Aslan 14. Sırasında, Ağrılılar Derneği Başkanı Metin Arslan ise 17. Sırada yer bulmuş. 2004 Belediye Meclisinde görev alan Vedat Büyükgölcügezdi 10. Sırada yer bulmuş.

            İşte AK Parti Meclis Listesi; 

            YSK’na verilen 28 kişilik asil listesinde; birinci sıra Ercan Barıtçuoğlu, ikinci sıra Mukaddes Serim, üçüncü Emir Kantur, 4. Ömer Uslu, 5.Esra Özgül, 6. Ahmet Avcı, 7. Turgut Durmuş, 8. Ersin Kahraman, 9. Yadigar Sönmez, 10. Vedat Büyükgölcügezdi, 11. İbrahim Baki, 12. Orhan Sefil, 13. Bayram Polat14. Fehmi Arslan, 15. Bayram Doğru, 16. Kerim Bayoğlu, 17. Metin Arslan, 18. Gökhan Günay,19. Kenan Karkaş, 20. Rıfat Bulut, 21. Emrah Altun, 22. Feryal Siyaher, 23. Ayfer Güney, 24. Osman Sivas, 25. Gülnur Sarı, 26.Faruk Aktaş, 27. Yasemin Günay ve Alim Elibol.  Kontenjanda iseGülşen Uslu, Aslan Özaydın, Fehmi Kuleber yer alıyor.

            İki dönem Meclis Üyeliği görevinde bulunan Aydın Bayraktar listeyi deldiği konuşulurken, Bayraktar’ın listeye alınmaması konusunda ise mücadele vardı. Ve sonunda Bayraktar listeye alınmadı.

            AK Parti listelerini Genel Merkez son rötuşları yaptı. Fakat listeyi hazırlayanlar ise Necdet Yılmaz, Refik Yılmaz ve Zafer Işık’ın hazırladığını sağır sultan bile biliyor. Bu nedenle teşkilatın içinden ve dışından tepkiler var.Yürütmenin, yönetimin görüşü alınmazken, formalite olsun diye yönetimden yedi kişiyi geçemeyen isimlerin görüşleri alındı. Yönetim Kurulundan bile sır gibi saklanan liste için bilgilendirme toplantısı ise pazartesi saat 16:00’ta yapıldı. Yazımı yazdığım sırada ise toplantı devam ediyor.

            AK Partide belediye başkanlığı için 8 isim müracaat ederken, 30 kişilik Meclis listesine ise 41 kişi müracaat etmiş olması bile düşündürücü. Osmangazi, Yıldırım, Orhangazi vb. ilçelerde yüzlerden fazla müracaat olurken, Gemlik’teki rakamı iyi okumak gerekiyor.

F.GÜLER’İN İSTİFASI

            İstifa ettiydi, edecekti derken F.Güler istifa dilekçesini Bursa Valiliğine sundu. İçişleri Bakanlığı’na ulaştırılmak üzere Güler’in bugün Vali’ye istifa dilekçesini vermesiyle Gemlik’te yeni bir kaos başlayacak.İç İçişleri Bakanlığı’na ulaştırılmak üzere Güler’in bugün Vali’ye istifa dilekçesini vermesiyle Gemlik’te yeni bir kaos başlayacak.
            Gemlik Belediye Meclis üyeleri kendi aralarından 10 gün içinde, başka bir ifadeyle 26 Şubat tarihine kadar süreci 30 Mart seçimlerine kadar götürecek olan Gemlik’in yeni başkanını seçecek. Gemlik’te Meclis Üyeleri arasındaki dağılım ise 11 CHP, 8 AK Parti, 2 MHP ve 4 de bağımsız olmak üzere paylaşılmış durumda.  Başkan Vekilliğine Refik Yılmaz’ın  yeniden aday olması durumunda ise seçilmesi zor. Bu nedenle Yılmaz’ın seçimlerde yıpratılmaması için AK Parti’nin bir başka adayı göstereceği kulislerde konuşuluyor. Bana göre ise göstermesi gerekir. Çünkü, iki başkan Vekilliği seçiminde aday olan bir isim, Üçüncü Başkan vekilliğinde aday olmazsa soru işaretleri kafalarda oluşur. Sıkıntılı süreç başlamış olur.

 

Bu RSS beslemesine abone ol