Log in

Cumhuriyet Bayramında Altıntaş Farkı

  Cumhuriyet Bayramı; Türk milleti için son derece önemli, toplumsal dayanışmanın en üst seviyeye çıktığı milli bir bayramdır.

  Toplumsal hayata bayram ve törenlerin büyük tesiri vardır. Milletler ve bilhassa bizim gibi üst üste inkılâp geçirmiş olan toplumlar, elde ettikleri milli gurur günlerini sürekli hatırlamakla, atalarının geçmişte çektikleri sıkıntıları unutmamakta ve elde ettikleri başarının ne anlama geldiğini iyi özümseyerek, gelecek nesillerine en büyük iyiliği yapmış olmaktadırlar.

  İşte, Cumhuriyet Bayramı da Türk milletinin Atatürk’ün önderliğinde gelecek nesillerine miras olarak bıraktığı, ülkemizde cumhuriyetin ilan edilişinin yıldönümü olarak kutlanan milli bir bayramdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve çağdaşlığının sembolü olan Cumhuriyet Bayramı’nı sevinç içerisinde kutlamak elbetteki Kurtuluş Savaşı’nı on binlerce şehit vererek kazanan Türk milletinin en büyük hakkıdır.

  Her yıl 29 Ekim’de kutlanan Cumhuriyet Bayramı, gençliğe tarih bilinç ve şuuru kazandırmakta, atalarına olan saygı ve sevgisini üst seviyelere çıkarmaktadır. Kalplerdeki vatan ve millet sevgisini artırarak milli bir gurur yaşatmaktadır. Cumhuriyet Bayramı’nda okunan kahramanlık şiirleri ile güçlü ve özgür bir Türk toplumunun varlığı ilan edilmekte, Atatürk, vatan ve bayrak sevgisi genç kuşaklara en güzel şekilde aktarılmaktadır.

  Kısacası; 29 Ekim Devletimizin doğum günüdür. Günümüzde artık ailede işte herkesin doğum günlerinin defalarca kutlandığı bir toplumda; en kıymetlimiz devletimizin, cumhuriyetimizin doğum gününü kutlamamız en elzem ihtiyaçlardandır.

  İlçemizde son yıllarda milli bayramlarımız maalesef son derece sönük kutlanır olmuştu. Özellikle; FETÖ kapsamında ihraç edilen 2 kaymakam zamanında adeta halka cumhuriyeti unuttururcasına lakayt davranılmıştı. Hatta geçen yıl gazetemizde de gündeme getirdiğimiz gibi; 19 Mayıs bayramında çelenk sunma törenine bile katılmayan protokolün önemli isimleri 19 Mayıstan birkaç gün sonra ilçemizi adeta Hindistan’a çevirmişler ve kutsal bir ineğe saygı duruşu yapar gibi İstiklal Caddesinde kamyonete yüklenmiş bir ineğin ardı sıra yürüyüş yapmışlardı. Bu saçmalıklarına bir de öğrencileri alet etmişler ve sözüm ona süt gününü kutlamışlardı. Milli bayramlarda sokağa çıkmayan birçok daire amiri de kaymakama uymuş ve bu ineğe saygı yürüyüşündeki yerini alma gayretini göstermişlerdi.

  Fakat çok şükür ki; bu defa Cumhuriyet Bayramı böyle saçmalıklara sahne olmadı. FETÖ kapsamında önce açığa alınan ardından da meslekten ihraç edilen Cahit Işık’ın ardından ilçemizde oluşan yeni düzende Kaymakam Mustafa Altıntaş’ın uygulamaları ve tutumları ile adeta her şey olması gereken normal işleyişe dönmüş görünüyor.

  Özellikle; Cuma günü yapılan Çelenk Sunma töreni hemen tüm daire amirlerinin, askeri erkânın ve çeşitli STK’ların katılımı ile geniş bir katılımla yapıldı. Hakeza; Cumartesi günü yapılan kutlamalar, gösteriler, artık unutmaya başladığımız akşam fener alayı yürüyüşü, konser derken Cumhuriyet Bayramımızı, Devletimizin doğum gününü olması gerektiği gibi çok güzel kutladık. İlçemize geldiği günden beri farkını ve kalitesini, devlet duruşunu ortaya koyup işleyişe hâkim olan Sayın Kaymakamımıza teşekkür ediyor, aynı hassasiyetle göreve devam etmesini ümit ediyorum. İnşallah halkımızın beklentisi gerçekleşir de sayın Altıntaş’ın vekil olan görevi asile döner ve ilçemiz devlet kurumları daha düzgün olması gereken bir işleyişe kavuşur.

  Sağlıcakla Kalın…

Yorum eklemek için giriş yapın