Log in

Bölge Üniversitesi Hayallerde Kalmasın

  “Gemlik’e Bağımsız Üniversite” belki de ilçede yaşayan birçok insanın sürekli aklının bir köşesinde sakladığı büyüttüğü bir hayal gibi.

  İlk kez 2000’li yılların başında kurulmaya başladı bu hayal. Atatürk’ün son açtığı 2 fabrikadan birisi olan ve ülke kalkınmasına yaptığı önemli katkılarla ön plana çıkan ve fakat artık devri kapanmış atıl Sunğipek fabrikasının 328 dönümlük arazisi; önce özelleştirme idaresine devredilmişti. Ardından; dönemin siyasilerinin katkıları ve çabaları ile arazi; satılacak devlet malları listesinden çıkartılıp eğitim alanına dönüştü.

  Gazetemizin de o yıllardaki sayılarını hatırlayanlar; verdiğimiz mücadelenin hakkını teslim edeceklerdir. İşte o dönemde; bu hafta sonu yapılacak seçimlerle kongreye gidecek bir üniversite yapma ve yaşatma derneği kurulmuştu. Her zaman üyesi olmaktan gurur duyduğum bu derneğin çalışmaları ile üniversite konusu ilçe gündemini oldukça meşgul etmişti.

  Bu çalışmalar sonunda; ilçemize önce Meslek Yüksekokulu, ardından Hukuk fakültesi açıldı. Aslında; Uludağ Üniversitesinin o zamanki rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran hocamız; bunların dışında; ilçemize denizcilik fakültesi ile Tıp Fakültesi polikliniklerinin açılacağının da sözünü vermişti ama ondan sonra gelen rektörler bu sözleri unuttular hatta şu anki rektöre kalsa; hukuk fakültesini bile buradan almaya kalkışıyor.

  Bu süreçte en önemli gelişmelerden birisi de; Bursa Teknik Üniversitesinin kurulması kararı esnasında yaşananlar. O dönem; hem İnegöl hem de Gemlik bu yeni üniversitenin kendi ilçesinde açılması konusunda ısrarlı oldular. Fakat o dönem iki ilçe arasında kalmak istemeyen siyasiler; Bursa merkezde Kestel i tercih ettiler ve bizim hayalimiz başka bahara kaldı.

  İşte şu dönemde bu hayalin gerçekleşmesi için yeni bir fırsat daha ayağımıza kadar geldi. Geçen hafta;  Orhangazi de 70 dönüm arsa üzerinde yeni meslek Yüksek Okulu binası açıldı. Yıllardır eski soğuk hava depolarından dönme binalarında hizmet veren Orhangazi MYO nihayet yeni binasına kavuştu. Açılış esnasında konuşulanlar Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Gemlikli Rektör Yusuf Ulçay'ında ifadesi ile  Gemlik Orhangazi İznik bölgesinde ortak bir üniversite kurulacağı yönünde izlenimler edinmemize neden oldu.

  Bu anlamda; gerek nüfusunun fazlalığı, gerek sosyal hayatının hareketliliği, gerekse öğrencilere yönelik sunabileceği imkânların fazlalığı nedeni ile diyoruz ki bu üniversitenin merkezi Gemlik olmalıdır. Bir de unutmadan şunu hatırlatmak lazım. Gemlik te üniversite için ayrılan alan Orhangazi’nin neredeyse 4 katı.  2 binin üzerinde öğrenci var ve Hukuk Fakültesinin ardından Denizcilik Fakültesi binası da hazır durumda.  YÖK kurallarına göre; yeni bir üniversite kurulması için bazı fakülteleri mutlaka açmanız gerekiyor Orhangazi MYO ve çevresindeki arazi güzel ve geniş ama Gemlik’teki arazi bu iş için çok daha uygun.

  Her şey Gemlik’te olsun demek istemiyoruz. Yeni açılacak fakültelerin tamamının Gemlik’e açılması gerekmiyor. Örneğin; Fen Edebiyat, İktisat fakülteleri buraya açılırken; hastane gibi hizmet vermesi muhtemel Tıp Fakültesi üç ilçenin ortasına Orhangazi’ye, Ziraat Fakültesi İznik’e, sanayiye yönelik mühendislik fakültesi Gemlik’e kurulabilir.

   Demek istiyoruz ki; üç ilçenin akilleri, bürokratları siyasileri, STK’ları bir araya gelip ortak akılla hareket ederek bu hayalin gerçekleşmesi yolunda önemli adımlar atmalıdır.

  Bu konu; ilçemizde hemen herkesin ısrarla takip etmesi gereken ihmale gelmeyecek bir konu.

  Doğru davranmak lazım. Sağlıcakla Kalın…

Yorum eklemek için giriş yapın