Log in

Mobese Sistemi Ne Oldu?

  Gemlik'te belediyenin 2 milyona yakın desteği ile kurulan mobese sistemi hayatı bir çok açıdan kolaylaştırırken, beldelerden mahalleye dönüşen ancak nüfus yoğunluğu ile dikkat çeken Umurbey, Kumla ve Kurşunlu mahallelerinde sistem hala çözülmüş değil.

  Hırsızlık olayları ile sürekli ihtiyaç hissedilen ve Umurbey son yaşanan olayda gencecik bir kızın hayatını kaybettiği cinayetten sonra mobese konusu tekrar gündeme geldi. 

  Bilindiği gibi Gemlik Belediyesinin aldığı karar ile 2010 yılında yaklaşık 2 milyon lira harcanarak ilçeye sos sistem mobese ağı kuruldu. Bu sistemin faydasını gören Gemlik halkı memnuniyetini dile getirirken, Gemlik Belediye meclisi de bu konuda elini bir kez daha taşın altına koyarak yaz döneminde nüfusu yüzbinlerle ifade edilen Kumla ve Kurşunlu ile hızsızlık olaylarının eksik olmadığı Umurbey'de de sistemin kurulması için mecliste karar aldı.

  Kararın alınması  ile birlikte kurulan komisyon çeşitli defalar toplanarak kurulacak sistem ile alakalı karar vermesine rağmen bu beldeden dönme mahallelerimizde mobese kurulamadı.

  Bu konuda yaptığımız kısa araştırma da sıkıntının bakanlık kaynaklı olduğunu öğrendik. Gemlik Belediyesinin kurmayı plandığı mobese sistemine Bursa Büyükşehir Belediyesi dahil oldu. Büyükşehir  Belediye yetkilileri de yapılan toplantılara dahil olduğu sırada konu nasıl olduysa İçişleri Bakanlığına  geçti. Bakanlık bu konuda nasıl bir çalışma içerisinde şu ana kadar net bir bilgi yok.

  Ancak bu konuda net olan bir durum var, O da olası durumlar hayatı kolaylaştıran mobese sistemi acilen buralarda kurulmalı. İlgili kurum kuruluşlar,  bunların Gemlik'te bağlantıları, iktidar partisinin yöneticileri Bakanlıkta olan konuyu bir an önce Gemlik'te hayata geçirmeliler.

  Çünkü, hafta sonu Umurbey'da mahallenin meydanında bir evin önünde işlenen cinayet  biliyoruzki mobese sistemi kurulu olsa çok büyük oranda engelenebilirdi. Cinayet karışan zanlının gün boyu Umurbey'de olduğu ve genç kızın evinin bulundğu bölgede sürekli olarak gezdiği göz önünde bulundurulursa, mahkeme tarafından da uzaklaştırma kararı verilen birisinin burada mobese yi takip eden polisler tarafından fark  edilmemesi mümkün değildir.

  Kalın sağlıcakla...

Yorum eklemek için giriş yapın