Log in

Parayı Borusan Verir, Düdüğü Rektör Çalar

   Asım Kocabıyık; “ Cumhuriyetin Kanatlarında Bir Girişimci”

   Ülkemizin son 60 yılına damga vuran en önemli sanayici kişilerinden birisi…

   1924 Afyon’un Tazlar Köyü’nde yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğar. Yani savaşlardan yeni çıkmış bir cumhuriyetimizin ilk neslinden. İlkokulu ve ortaokulun ilk 2 yılını Afyon'da, orta okul son sınıfı İstanbul'da okur. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’ne girer ve 1947 yılında mezun olur.

   Kocabıyık ve ailesi; Genç Cumhuriyetimizin kalkınma gelişme ilerleme aşamalarının hemen hepsini yaşamış ve gelişen değişen cumhuriyetle birlikte onlar da ekonomik olarak büyümüşler.

1958 de 27 çalışanı ile kurduğu Borusan da günümüzde 6000 kişi çalışıyor.

1976 da Kocabıyık ailesinin yolları Gemlik’le kesişiyor. Bu gün alanında dünyanın en iyileri arasında gösterilen Gemlik Borusan Fabrikası 1976 da yapılıyor. Ülkenin; sağ –sol, alevi- sünni diye ayrıştırıldığı, her gün kaos ortamının pompalandığı bir süreçte Kocabıyık ve ilesi Gemlik’e ve ülkemiz insanına, ekonomisine güvenerek milyonlarca dolarlık yatırım yapıyor.

1987 Gemlik'te Borusan İlköğretim Okulu inşa edildi.

   1992 de Asım Kocabıyık Borusan Kocabıyık Vakfı’nı kurarak bu vakıf çatısı altında eğitim, kültür ve sanat alanlarında topluma katkı sağlayan projeleri hayata geçiriyor. Özellikle eğitim alanında yoğunlaşan sosyal sorumluluk faaliyetleri ile ilgili kendisine soru yöneltenlere, “Memlekete bir hizmet borcum var. Onu yerine getirmeye çalışıyorum” cevabını veriyor.

   1996 Afyon'da Asım Kocabıyık Anaokulu inşa edildi. 

   2006 da Sosyal çalışmalar toplumun ve eğitim kurumlarının takdiri ile karşılanıyordu. Milli eğitime yaptığı katkılar nedeniyle Asım Kocabıyık'a İstanbul Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi tarafından Fahri Doktor unvanları sunuldu.

   2007 Asım Kocabıyık'ın Türkiye'nin milli eğitim davasına verdiği destek, bu kez Uludağ Üniversitesi tarafından takdir edildi ve kendisine Fahri Doktor unvanı verildi. Aynı yıl Borusan Kocabıyık Vakfı ve Uludağ Üniversitesi arasında üniversitenin açacağı Hukuk Fakültesi’nin tesislerinin yapımı konusunda protokol imzalandı.

   Tıpkı aynı kampüs alanında yer alan Meslek Yüksek Okulları gibi 2008 de Sadece bir yıl içinde Uludağ Üniversitesi Gemlik Suğnipek Yerleşkesi Hukuk Fakültesi eğitim birimleri ve dekanlık binaları tamamlanarak Mayıs ayında üniversiteye teslim edildi. Düzenlenen törende Asım Kocabıyık'ın yanında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de vardı.

   2010 Asım Kocabıyık dünyaya geldiği Afyonkarahisar'ın Tazlar Köyü’nü asla unutmadı ve yaşamı boyunca köyüyle bağlarını koparmadı. Daima köyü geliştirecek, doğal kaynaklarını koruyacak ve istihdam sağlayacak projeleri hayata geçirdi. Bunlardan biri de Asım Kocabıyık’ın desteği ve TEMA Vakfı’nın işbirliği ile yürütülen kırsal kalkınma projesiydi.

   Borusan Kocabıyık Vakfı tarafından 2010 yılında inşaatı başlatılan Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Yerleşkesi Hukuk Fakültesi eğitim binası tamamlanarak Ağustos ayında üniversiteye teslim edildi.

   Yıl 2012 Uludağ Üniversitesi Gemlik Sunğipek Asım Kocabıyık Yerleşkesi'nde Borusan Kocabıyık Vakfı tarafından yaptırılan ʺAsım Kocabıyık Kültür Merkeziʺ, 3 Aralık 2012, Pazartesi günü törenle açıldı. Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık ile birlikte Bursa Milletvekilleri, üniversite öğretim üyeleri, idari personeli ve öğrenciler törene katıldı.

   Kocabıyık Ailesinin bu katkılarını listelemeye kalksak sayfalar yetmez. Biz belki de en önemlilerini hatırlatmak istedik.

   Bu hatırlatmanın da bir nedeni var tabi. Malumunuz; geçtiğimiz günlerde Asım Kocabıyık’ın ölüm yıl dönümüydü. Borusan şirketleri, çalışanları; Gemlik Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği gibi STK lar Asım Bey’i rahmetle andılar. Fakat; ne ilginçtir ki; Kocabıyık Ailesinin adını taşıyan Meslek Yüksek Okulu ve Hukuk Fakültesinde maalesef herhangi bir anma programı düzenlenmedi

   İddialar çeşitli. Kulağımıza geldiği kadarı ile; Öğrenci topluluklarından birisi, bazı öğretim üyeleri, kuruluşundan beri Gemlik’teki Üniversiteye çok çeşitli katkılar sunan dernek yöneticileri ayrı ayrı anma programı için üniversiteden talepte bulunmuşlar fakat ne hikmetse Uludağ Üniversitesi Rektörü bu talepleri geçen yıl olduğu gibi bu yılda geri çevirmiş. Kocabıyık Ailesinin parası ile yapılan Kültür Merkezini bu anma programı için tahsis etmemiş.

                Son günlerde hakkında çeşitli konulardfa  iddialar yoğunlaşan rektör Yusuf Ulcay; hangi akla hizmet bu anma talebini geri çeviriyor anlamak mümkün değil. Yönettiği üniversiteye bu güne kadar kaç kuruşluk katkısı olmuş hesabını ben yapamam, sonuçta devlet gönderiyor o da babasının parası gibi harcıyor.  Fakat unutmaması gereken şu ki; bütün hayırseverler gibi Asım Kocabıyık ve ailesi de herhangi bir mecburiyetleri olmadığı halde milyonlarca lira paralarını bu ülkenin geleceği için eğitime ve gençliğe yatırdılar, ileride de yatırmaya devam edecekler ve sen istesen de istemesen de sonsuza kadar isimleri yaşamaya devam edecek, ama sen rektörlüğü bırakırsan 10 sene sonra ismini yakın çevrenden başak kim duyacak, ardından kimler seni anacak ya da hatırlayacak onu düşün…

Sağlıcakla Kalın…

Yorum eklemek için giriş yapın