Log in

Gemlik’in Kültür’den anladığı

Borusan, Ramazan boyunca sadece 1 gün program yaptı Gemlik’te.

Önce cami açılışı, ardından geleneksel halk iftarı…

   Mercan Dede’yi getirdi. ‘’Dede’’ denildiğine bakmayın. Hacı dayı değil, küpeli, modern ve entelektüel bir arkadaş. DJ aynı zamanda. Tasavvuf ve modern müziği harmanlamış, harika işler yapıyor.

   Yurt dışında konserler vermiş. Çeşitli gruplarla sahne almış. Dünya çapında projelere imza atıyor. Meksika’da bile konser vermiş, 25 bin kişi izlemeye gelmiş Mercan Dede’yi. Toronto, New York, Cleveland, Chicago, Almanya, Fransa akla gelebilecek her yerde konser vermiş…

Portföyünü yazsam sayfa yetmeyecek, böyle bir isimi Gemlik’te ağırladık. Kimse fark edemedi bile…

***

   Borusan, Gemlik’in tüm nimetlerinden legal veya illegal yararlanan bazı fabrikalar gibi değil. Gemlik’e değer katıyor, sahipleniyor. Bu Ramazan Ay’ında, adeta bizlere nasıl etkinlik yapılacağını gösterdi.

   Sahnesi bile bir gece önceden kurulmaya başlayan programla, adeta organizasyon dersi verdi. Biz de, Kültür işlerimizi Borusan’a bağlasak, hiç fena olmaz.

***

   Elbette vardır kendilerince mantıklı açıklamaları

   Veya ‘’Kültür’’ kelimesinden farklı anlamlar çıkarıyor olabiliriz.

Belki de, ne bileyim kendi arkadaş ortamlarında çok doğru işler yaptıkları söyleniyordur,

Bakış açıları dardır bir ihtimal…

   Kendi meclis üyeleri, siyasi partisinin yöneticileri, diğer partilerin yöneticileri, kendi partisinin kadın kolları yahut gençlik kollarının ilgisini çekmeyen, Gemlik’te küçük bir kesim dışında kimse tarafından takip edilmeyen Ramazan etkinlikleri, sizce gerçekten başarılı mıdır?

   Gemlik’in kültürüne rağmen dayatma kültür olmaz. Fikir almak, seviyeyi her Ramazan artırmaktır doğru olan. Gemlik olarak, her Ramazan yerimizde saymıyor, daha geriye gidiyoruz. Ramazan kültürü anlayışımız, çadırlar ve hacı dayılardan ibaret.

   Nilüfer Ramazan Sokağı oluştururken, biz öyle uzaktan baktık…

   Bence Kültür Müdürlüğü, ilk olarak bunun toplantısını yapmalı. Özeleştiri yapamayan, liyakat esaslı çalışmayan kurumların birimleri boşa israftır… İslam dini de, israfı yasaklar, liyakate öncelik verir… Olmuyorsa, zorlamayacaksın…

Yorum eklemek için giriş yapın