Log in

“KÖYLÜMÜZ KAZANACAK. BURSA KAZANACAK. GEMLİK’TE BÜYÜKŞEHİR GÜCÜ VAR.”

            Bursa’nın incisi Gemlik değerini bulacak. Salı günü Gemlik ziyaretinden sonra akşam Muhtarlarla Atatepe Sosyal tesislerinde bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sinevizyon eşliğinde Bursa’ya ve özellikle Gemlik’e yapılan yatırımları anlattı.  Gemlikli muhtarlarla Gemlik manzaralı  hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Altepe, bilgilendirme toplantısında beş yılda 25yıllık hizmet yaptıklarına dikkat çekiyordu.

            “Büyükşehir çalıştı, Gemlik değişti” başlıklı köşe yazımda Büyükşehir Belediyesinin ilçemize yaptığı yatırımlardan bahsetmiştim. Köşe yazım konusunda “Gemlik Belediyesi ne yaptı? Hizmetlerin çoğunu Büyükşehir yapmış” diyenler olduğu gibi, “Büyükşehir Belediyesinin yaptığını neden yazdın?” diyenlerde olduğu oldu. Değerli okurlarımın görüşleri benim için önemlidir. Yapıcı eleştirilere de her zaman açığım. Fakat iki yüzlülüğe, riyakarlığa karşıyım. Büyükşehir Gemlik’e ne yaptı soruları karşısına Başkan Recep Altepe ve ekibinin Gemlik’e yaptığı hizmetleri anlatmaya çalıştım. Aynı gün köşe yazımda dile getirdiğim hizmetleri Başkan Altepe, muhtarlarla bir araya geldiği yemekte anlatıyordu. Dönem içinde ilçeye yapılan hizmetleri anlatacak olan hizmeti yapan olmalı. Başkan Altepe, konuşmasında haklı olarak “Gemlik’te Büyükşehir gücü var. Kentimizin incisi değerlerini bulacak”sözleriyle hizmetlerin artarak devam edeceğini belirtiyordu.

YEMEĞE KİMLER KATILDI?

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin ev sahipliğinde gerçekleşen yemeğe İGM Başkanı Nedim Akdemir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Seyfettin Avşar, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Gemlik Belediye Başkan V. Refik Yılmaz, Bursa Muhtarlar Derneği Başkanı Nedim Serbestol, Gemlik Muhtarlar Derneği Başkanı Necmettin Şanlı, mahalle ve köy muhtarlarının yanında Büyükşehir Belediyesi teknokrat ve bürokratları da hazır bulundu.

KONUŞMALAR…

Açılış konuşmasını Gemlikli muhtarlar adına ilçenin tek bayan muhtarı olan Balıkpazarı Mahallesi Muhtarı Sevim Koçdemir  ilçeye hassasiyeti nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür ederken, Bursa Muhtarlar Derneği Başkanı Nedim Serbestol ise Başkan Altepe’nin Bursa’da muhtarların her zaman yanında olduğuna vurgu yapıyordu. Gemlik Belediye Başkan V. Yılmaz, Başkan Altepe’nin Gemlik’e yaptığı hizmetlerine dikkat çekti.

İGM BAŞKANI AKDEMİR’İN VEDA KONUŞMASI

150 yıldır faaliyet gösteren İl Özel idareleri Bütünşehir yasasıyla tarihte olacak.  Bursa’da bütün şehir kapsamında olduğu için İGM’nin son başkanı Nedim Akdemir’di. Bu nedenle Başkan Akdemir’in konuşması veda niteliğindeydi. İGM’nin ve İl Özel idarenin çalışmalarını anlatan Akdemir, Büyükşehir’le birlikte köylere daha iyi hizmetlerin geleceğini rakamlarla ve örneklerle muhtarlara anlatıyordu.  İGM olarak kıt kaynaklarla köylere önemli hizmetler yaptıklarını ifade eden Akdemir, “Biz 30 milyonluk yatırımlarla hizmet ettik. Büyükşehir’in bütçesi ve imkanı daha fazla. Büyükşehir bütçesinin 120 milyon TL köylere aktaracak. Köyler daha iyi hizmet alacak”  açıklamasını yaptı. İGM Başkanı Akdemir’in dediği gibi, Başkan Altepe kırsala hizmet konusunda hassas davranıyordu. “Köylümüz kazanacak. Bursa kazanacak” diyen Başkan Altepe, Bursa’da kırsal kalkınma hareketine çoktan başlamıştı.
BÜTÜNŞEHİR YASASININ GETİRDİKLERİ

Muhtarlarla yapılan bilgilendirme toplantısında Başkan Altepe, Büyükşehir yasası ve ‘bütünşehir’ uygulamasının sağlayacağı katkıları anlattı. En iyi yönetim şekli yerinden yönetimdir. Günümüzde şehirler yarışıyor. Yerel kaynakları en güzel şekilde kullanacaklarını vurgulayan Başkan Altepe,  “Şehirler gelişiyor. Bursa, Avrupa şehirleriyle yarışıyor. Yerel yönetimlerde çok yol aldık. Biz günü kurtarmak için uğraşmıyoruz, hizmetlerin en iyisinin, en güzel şekilde gerçekleştirilmesi için çabalıyoruz” dedi.

            “Marka Şehir Bursa” hedefinde yatırımları Büyükşehir sınırlarındaki bütün ilçelere yayarak, şehrin her köşesiyle birlikte kalkındırma çabası içinde olmuştur. Eşit hizmette Gemlik’te karşılığını almış ve ulaşımdan yerleşime, tarihi mirastan çevreye, altyapıdan spora kadar hemen her alanda yatırımları gerçekleşmiştir.

“KÖYLÜMÜZ KAZANACAK”

Bütün şehir olan Bursa’da en güzel yatırımı köyler alacaktır. Çünkü, 30 milyonluk bütçeyle İl Genel Meclisi köylere hizmet götürürken, Büyükşehir bütçesinden köylere 120 milyon TL ayrılacak. Sebzeciliği, meyveciliği, hayvancılığı desteklemek için düğmeye basan Başkan Altepe ve ekibi Tarım A.Ş. ile Bursa’nın tarımına katkı koyacak. Köylü kazanırken, Bursa da kazanacak. Gemlik zeytini başta olmak üzere birçok tarım ürünü Başkan Altepe ve ekibinin hazırladığı projeyle hayat bulacak. Başkan Altepe, muhtarlardan her türlü öneriye ve talebe açık olduklarını söylerken, Bursa’da kırsal kalkınma hamlesine başladıklarını dikkat çekiyordu. BESAŞ’a bağlı dağ yöresinde süt üreticiliğine başladıklarını kaydeden Başkan Altepe’nin tarım konusundaki projelerini siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.

 Ürünlerin katma değerini arttıracak konserve, salça, turşu, meyve suyu vb. ürün işleme tesislerin kurulması, bölgesel sulama göletleri, Et ürünleri tesisi kurulması, Ürün üstü zirai ilaç kalıntılarını kontrol edecek laboratuvar kurulması, Zeytinyağı denetimlerini sağlayacak laboratuvar kurulması, Hayvancılık sektörüne yönelik ekipman desteğinin sağlanması, Meyve-Sebze alım merkezleri, Zeytinciliği destekleme projesi.

            Sonuç olarak, “Ne ekersen, onu biçersin” atasözünde olduğu gibi Başkan Altepe de ektiğini biçiyordu. Başkan Altepe’ye açık destek veren Muhtarlar, Başkan Altepe’yle Gemlik manzaralı hatıra fotoğrafı çektirdiler. 

Yorum eklemek için giriş yapın