Log in

AK PARTİ LİSTESİ. F.GÜLER’İN İSTİFASI

            Yerel seçimler öncesinde meclis üyeleri için listelerbugün (18 Şubat)YSK’ya teslim edilecek. Siyasi partilerde hafta sonu ve bugün büyük hareketlilik yaşandı. Yazımı yazdığım sırada AK Parti listesinde eski Meclis Üyelerinden kimse alınmadı. AK Parti listesi açıklandıktan sonra tepkilerin artması beklenirken, başkanlığa müracaat eden 8 aday adaylarından listeye sadece Emir Kantur girdi.

            Büyükşehir yasası kapsamında il genel meclislerinin kapatılması nedeniyle sadece belediye meclis üyelikleriyle ilgili çalışmalar artık son aşamaya geldi. AK Parti Bursa İl Başkanlığı son şeklini verdiği listeyi son günü beklemeden bugün teslim edecek. CHP ve MHP`de ise çalışmaları sürüyor.30 Mart seçimlerinin ardından Büyükşehir Belediyesi`ndeki meclis üyesi sayısı 101`e çıkacak. 83 meclis üyesini ilçe belediye meclis oluştururken, belediye başkanlarıyla birlikte bu sayı 100 olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte de toplam meclis sayısı 101 kişiden oluşmuş olacak. Osmangazi ve Yıldırım`daki meclis üyesi sayısı 45 olarak devam ederken, Nilüfer`deki sayı ise 37`ye yükselecek. Yerel seçimlerin ardından her partinin ilçe belediyelerindeki meclis üye sayısının 5`te biri de aynı zamanda büyükşehir belediye meclis üyesi olmaya hak kazanacak.

            Siyasi partiler seçim kurullarına asil, kontenjan ve yedek olmak üzere hazırladıkları 3 liste verecekler. Osmangazi ve Yıldırım`da 40 kişilik asil, 5 kişilik kontenjan ve 45 kişilik de yedek liste verecek. Nilüfer`de ise 32 kişilik asil, 5 kişilik kontenjan ve 37 kişilik de yedek liste verilecek. Seçimlerin ardından oyların büyük çoğunluğunu elde eden siyasi parti 5 kişilik kontenjan listesini devreye sokma hakkını elde edecek.

            AK PARTİ LİSTESİNE TEPKİLER

 2009 seçimlerinde Gemlik’te başkanlık için CHP %32, AK Parti %28,9; MHP %18,3; SP % 8,2 ve  DP %7,8  oy almıştı. YSK’ya verilen listede;  AK Parti listesi bana göre toparlayıcı değil, ayrıştırıcı olmuş. Liste hazırlanırken, birkaç isim haricinde geçmişte emeği geçenlerden, partiye vaktini ayıranlardan değil, “benim sözümü kim dinler?” diyenlerden oluşmuş. Neden derseniz? İki defa yapılan yerel seçimlerinde Refik Yılmaz’a oylarını atan mevcut Meclis Üyelerinden kimse listeye alınmamış. Kadın kolları başkanlığı görevinde bulunan Yadigar Sönmez listede kendine 9. Sırada yer bulmuş. Gençlik Kolları başkanlığı görevinde bulunmuş olan Kerim Bayoğlu, 16. Sırada yer bulurken, Bayoğlu’nun yönetiminde bulunan Esra Özgül ise 5. Sırada kendisine yer buldu. AK Partide maddi ve manevi vaktini harcayan İbrahim Baki ise listede 11. Sırada yer almış. Listede Ercan Barutçuoğlu, Mukaddes Serim, Ömer Uslu, Emir Kantur gibi listenin ilk sıralarında yer almış değerli isimlerde var. Hemşeri derneklerden Muşluları temsilen Bayram Polat listenin 11. Sırasında, Fevziye köyü derneğinden Fehmi Aslan 14. Sırasında, Ağrılılar Derneği Başkanı Metin Arslan ise 17. Sırada yer bulmuş. 2004 Belediye Meclisinde görev alan Vedat Büyükgölcügezdi 10. Sırada yer bulmuş.

            İşte AK Parti Meclis Listesi; 

            YSK’na verilen 28 kişilik asil listesinde; birinci sıra Ercan Barıtçuoğlu, ikinci sıra Mukaddes Serim, üçüncü Emir Kantur, 4. Ömer Uslu, 5.Esra Özgül, 6. Ahmet Avcı, 7. Turgut Durmuş, 8. Ersin Kahraman, 9. Yadigar Sönmez, 10. Vedat Büyükgölcügezdi, 11. İbrahim Baki, 12. Orhan Sefil, 13. Bayram Polat14. Fehmi Arslan, 15. Bayram Doğru, 16. Kerim Bayoğlu, 17. Metin Arslan, 18. Gökhan Günay,19. Kenan Karkaş, 20. Rıfat Bulut, 21. Emrah Altun, 22. Feryal Siyaher, 23. Ayfer Güney, 24. Osman Sivas, 25. Gülnur Sarı, 26.Faruk Aktaş, 27. Yasemin Günay ve Alim Elibol.  Kontenjanda iseGülşen Uslu, Aslan Özaydın, Fehmi Kuleber yer alıyor.

            İki dönem Meclis Üyeliği görevinde bulunan Aydın Bayraktar listeyi deldiği konuşulurken, Bayraktar’ın listeye alınmaması konusunda ise mücadele vardı. Ve sonunda Bayraktar listeye alınmadı.

            AK Parti listelerini Genel Merkez son rötuşları yaptı. Fakat listeyi hazırlayanlar ise Necdet Yılmaz, Refik Yılmaz ve Zafer Işık’ın hazırladığını sağır sultan bile biliyor. Bu nedenle teşkilatın içinden ve dışından tepkiler var.Yürütmenin, yönetimin görüşü alınmazken, formalite olsun diye yönetimden yedi kişiyi geçemeyen isimlerin görüşleri alındı. Yönetim Kurulundan bile sır gibi saklanan liste için bilgilendirme toplantısı ise pazartesi saat 16:00’ta yapıldı. Yazımı yazdığım sırada ise toplantı devam ediyor.

            AK Partide belediye başkanlığı için 8 isim müracaat ederken, 30 kişilik Meclis listesine ise 41 kişi müracaat etmiş olması bile düşündürücü. Osmangazi, Yıldırım, Orhangazi vb. ilçelerde yüzlerden fazla müracaat olurken, Gemlik’teki rakamı iyi okumak gerekiyor.

F.GÜLER’İN İSTİFASI

            İstifa ettiydi, edecekti derken F.Güler istifa dilekçesini Bursa Valiliğine sundu. İçişleri Bakanlığı’na ulaştırılmak üzere Güler’in bugün Vali’ye istifa dilekçesini vermesiyle Gemlik’te yeni bir kaos başlayacak.İç İçişleri Bakanlığı’na ulaştırılmak üzere Güler’in bugün Vali’ye istifa dilekçesini vermesiyle Gemlik’te yeni bir kaos başlayacak.
            Gemlik Belediye Meclis üyeleri kendi aralarından 10 gün içinde, başka bir ifadeyle 26 Şubat tarihine kadar süreci 30 Mart seçimlerine kadar götürecek olan Gemlik’in yeni başkanını seçecek. Gemlik’te Meclis Üyeleri arasındaki dağılım ise 11 CHP, 8 AK Parti, 2 MHP ve 4 de bağımsız olmak üzere paylaşılmış durumda.  Başkan Vekilliğine Refik Yılmaz’ın  yeniden aday olması durumunda ise seçilmesi zor. Bu nedenle Yılmaz’ın seçimlerde yıpratılmaması için AK Parti’nin bir başka adayı göstereceği kulislerde konuşuluyor. Bana göre ise göstermesi gerekir. Çünkü, iki başkan Vekilliği seçiminde aday olan bir isim, Üçüncü Başkan vekilliğinde aday olmazsa soru işaretleri kafalarda oluşur. Sıkıntılı süreç başlamış olur.

 

Yorum eklemek için giriş yapın