Log in

AK PARTİDE LİSTE TEPKİSİ. VEFASIZLIK…

            AK Parti listesi YSK’ya pazartesi günü teslim edildikten sonra tepkileri de beraberinde getirdi.  Yönetim Kurulu üyelerinin bile Meclis Üyesi adayları listesinden  saat 16:00’tan sonra haberi oldu.  Genel Merkezin mi? yoksa  Gemlik teşkilatından Necdet Yılmaz, Refik Yılmaz ve Zafer Işık tarafından mı? hazırlandı sorusunu teşkilat mensupları merak ediyor. Haksız da değiller. Çünkü, listeye bakıldığında bunu doğruluyor.

            AK Parti listesinden yönetim kurulu üyelerinden 6-7 kişi, listeden bir hafta öncesinden haberi oldu.  AK Parti listesi birleştirici değil, ayrıştırıcı liste olmuştur. Geçmişte partiye hizmet edenlerin dışlandığını görüyoruz. Listenin “benim adamım olsun” mantığıyla hareket edildiğini teşkilat içinden ve dışından birçok kişi söylüyor. AK Parti listesi üzerine yaptığım değerlendirmede teşkilat içinden çoğu, “az bile yazmışsın” dediler. Hemşeri derneklerinin başkanları ve yöneticilerinin arka sıralara yazılması bile “çalışın, meclise girin” mesajını taşıyor. Sıralamasını beğenmeyen meclis üyeleri ise şaşkınlık içindeler. İlk sıralarda bulunanlar ise hallerinden memnun. 8.sıradan beşinci sıraya gelenler, 5. Sıradan kontenjana gidenlerin olduğu listede yönetim kurulu üyeleri veya yürütme kurulu üyelerinin katılımıyla yapılıp, liste Bursa’ya gönderilmiş olsaydı, tepki de az olurdu.

            Ahde vefanın olmadığı bir dönemden geçiyoruz. Geçmiş dönemde ilçe başkanlığı yapmış Ali Okuroğlu nerede? Gemlik’te iki dönem ilçe başkanlığı yapmış olan Enver Şahin nerede? İlçe Başkanlığı yapmış olan bir başka isim Oktay Kahveci nerede? Refik Yılmaz’ın iki kez seçilmesine neden olan Meclis Üyeleri nerede? İki dönem Gemlik belediye Başkanlığı görevinde bulunan Mehmet Turgut nerede? Başkan Vekilliği seçimlerinde Yılmaz’ın seçilmesinde rol oynayan isimler nerede?

            Evet değerli okurlar, bu isimleri uzatmak mümkündür. Ahde vefa yerine vefasızlığın yapıldığı aşikar. Refik Yılmaz’ın Başkan Vekilliği seçilmesinde iki kez teşkilatçılık gereği oylarını kullananlar mı? şimdi teşkilatçı değil. Yönetici; birleştirici, sıkıntıları çözen olmalı. Şeyh Edebali’nin Osmangazi’ye nasihatını aklından çıkarmamalı. Tevazu sahibi, ihlaslı olmalı. Bunlara dikkat edilmediğinde kırılan, üzülen ve dökülenler oluyor. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi “Yola çıktıklarını, yolda bulduklarına değişirsen; hem yolunu kaybedersin, hem dostunu.”  AK Partide Meclis Üyeliğine aday adayı olanların sayısı 41’i buluyor. 31 kişilik Meclis Listesinde müracaat eden rakam az değil mi? Geçmiş dönemde Meclise müracaat edenlerin sayıları malumunuz. AK Partide 8 kişi belediye başkanlığı için aday adayı olmuştu. Listeye ise sadece Emir Kantur girdi. Eğer, başkan Kantur, HAS Parti ilçe başkanlığı görevinde bulunmasaydı listeye de alınmazdı. Bunu ben değil, HAS Partide emek harcamış olanlar, diyor. Peki, diğer aday adayları kötü müydü? Başkanlığa talip olanlar, Meclis Üyeliği görevini yapamaz mı? Pekala yaparlardı. Ne var ki, yazmadılar. İki dönem Meclis üyeliği görevinde bulunan Aydın Bayraktar, teşkilatın programlarına katılmadı mı? Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı, Denetim komisyonu üyeliği görevlerinde bulunan İktisatçı ve Mali Müşavir olan Çiğdem Kuş listeye neden alınmadı? Teşkilatın aldığı kararların karşısında iki Meclis Üyesi dışında Meclis Üyelerinden kim karşı oy kullandı veya eleştiride bulundu.  Başkan Vekilliği koltuğundan itibaren desteklerini esirgemeyen Aslan Özaydın’a vefasızlık karşısında kontenjan ikinci sıradan adaylığını geri çekti. 2004 döneminde Meclis Üyeliği görevinde bulunan Osman Sivas’ta adaylığını geri çeken bir başka isim oldu.  Listenin sağlıklı yapılmadığını ve uzlaştırıcı olmadığını herkes söylüyor.

            Listeler yönetim kurulu üyeleri tarafından hazırlanabilirdi. Örneğin, 2004 yılında listeler bu şekilde yapılmıştı. 2004 seçimlerinde Belediye Başkanlığı için Mehmet Turgut, Nurettin Avcı, Refik Yılmaz ve Cemal Aydın Aybey aday adayı olmuştu.  Dönemin ilçe Başkanı Enver Şahin, vefasızlık örneği göstermemiş, emeği geçenleri listeye yazmıştı. Listeyi de Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte yapmıştı. Belediye başkanlığına müracaat eden aday adaylarının her birini listeye yazmıştı. Mehmet Turgut’un belediye başkanlığına aday olduğu listede Cemal Aydın Aybey, Refik YılmazBelediye Meclis Üyeliğine,Nurettin Avcı iseİGM 1. Sıra adayı olarak yazılmıştı. İlçe Başkanı olan Ali Okuroğlu ise Listede ilk sıralarda yer bulan bir başka isim oldu. Bugün İlçe Başkanlığı görevinde bulunan Necdet Yılmaz, Yönetim kurulundan çoğu kişinin tepki göstermesine rağmen Şahin tarafından vefalı davranmış ve İGM 4. Sıra adayı olarak yazmıştı. Ne var ki, sıralamasını beğenmeyerek 4. Sıradan istifa etmiş yerine ise İbrahim Uslu yazıldı. O dönem ise İGM’ye Nurettin Avcı, Oktay Kahveci, İlhan Başaran ve İbrahim Uslu giden isim oldular. O dönem listeye bakıldığında ise emeği geçmiş ve katkı koyacak isimler listeye yazılmıştı.Mahalle temsilcisinden, Gençlik kollarından, kadın kollarından isimler yazılmıştı. Örneğin, mahalle temsilerinden Aydın Bayraktar, Gençlik Kollarından Murat Yavuz, Mahmut Atış ve Alpaslan ilgin, Kadın Kollarından ise İnci Bülbül listeye yazılan isimlerdi. Listeyi yönetim kurulu üyeleri hazırladığı için samimiyet vardı. İstifalar olmasına rağmen Başkan Turgut seçimi kazanırken, Birleştirici olan Meclis Üyeleri listesinden ise 17 ve kontenjandan 3 Meclis Üyesi olmak üzere 20 Meclis Üyesiyle AK Parti Belediye Meclisinde temsil edildi. Başarı teşkilatın başarısı olmuştu. Odönemde Enver Şahin, ileride kendisine rakip olacak isimleri listeye yazmayabilirdi. Fakat bunu yapmadı. Partisinin başarısı için çalıştı.

            2004 seçimlerinde Refik Yılmaz’ın adaylığı gelmeyinceyönlendirmelerle AK Parti Kadın Kollarıistifa etmişti. Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığım dönemde ise bana da istifa et baskıları vardı. Ne var ki,  istifa etmeyerek teşkilatın içinde kalmıştım. Olması gereken de buydu. O günlerde birilerinin duygusal davranarak istifa edip ayrılanlar, bugünlerde kıymete bindi ve ödüllendirildi.

            Sonuç olarak, değerli okurlar vefasızlık ve samimiyetin olmadığı yerde başarı da olmaz. Gönül isterdi ki, birlik ve beraberlik içinde liste çalışması yapılsın. Emeği geçenlerde dikkate alınsın. Yerel seçimleri bir bayram havasında yaşayalım. Ne var ki olmadı. Ben listeye giren Meclis adaylarına başarılar diliyorum. İstifa etmeyi düşünen arkadaşların da teşkilatçılık gereği partilerinden istifa etmemesi gerektiğine inanıyorum.

Yorum eklemek için giriş yapın