Log in

BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞIYOR. GEMLİK DEĞİŞİYOR. PAŞA KONAĞI AÇILDI…

            Büyükşehir çalıştı, Gemlik değişti başlığını attığımda bazıları rahatsız olmuştu. Bursa’nın her ilçelerine hizmet eden ve köylere de hizmet etmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yaptığı hizmetlerden rahatsız olmak değil, teşekkür etmek gerekiyor. Büyükşehri Belediyesinin yaptığı hizmetleri de anlatmak gerekir.   

            Başkan Altepe ve ekibi ilçelere büyük önem veriyor. İlçelere hizmet yaparken, parti ayrımcılığı yapmadan eşit bir şekilde yapıyor. Bunun en güzel örneği ise Nilüfer’dir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kültürel mirastan, ulaşıma, altyapıdan üst yapıya, spordan turizme kadar birçok başarılı çalışmalara imza attı. Gemlik ölçeğinde baktığımızda ise Gemlik’te Büyükşehirle birlikte değişti ve gelişti. Başkan Altepe’nin yaptığı hizmetlerini daha önceden kaleme aldığım için yeniden burada yazmayacağım. Geniş bir yelpazeye yayılan yatırım ağında “Marka Şehir Bursa” hedefinde yatırımları Büyükşehir sınırlarındaki bütün ilçelere yayarak, şehrin her köşesiyle birlikte kalkındırma çabası içinde olan Başkan Altepe, eşit hizmette Gemlik’te karşılığını almış ve ulaşımdan yerleşime, tarihi mirastan çevreye, altyapıdan spora kadar hemen her alanda yatırımları gerçekleşmiştir. Örnek vermek gerekirse; Deniz Uçağı Seferleri Başladı, Gemlik Girişi Yaya Üstgeçidi, Asfalt Kaplama ve yama çalışmaları, Otopark Düzenlemeleri, Otobüs Durakları Modernize Ediliyor, Tarifeli Körfez Seferleri, Deniz ve Hava Yolu, Gemlik Kent Meydanı çalışmaları, Küçük Kumla Meydanı, Kentsel Dönüşüm ve Kamulaştırma Çalışmaları, Çarşı Deresi Islahı ve Rekreasyonu, Karsak Deresi Temizliği, Yağmursuyu Terfi İstasyonu, Sahil Düzenleme Çalışmaları, İskeleler Yenilendi, Gemlik Yeniden Planlanıyor, Kurşunlu Balıkçı Barınağı Kurşunlu Kumsaz Bölge Parkı, Hava Kalitesi Ölçümü, Sismik Araştırma Merkezi, Altyapı Yatırımları, Su Baskınları Sona Erdi, Su Deposu İnşaatları, Umurbey Çöp Sahası Rehabilite edildi, Çöp Sahası Rehabilite edildi, Yollarda Temizlik Çalışması, Gemlik Bölge Parkı, Sinekle Mücadele, Kent Mobilyaları, Çocuk Parkları, Kurşunlu Tahtalı Köy Derin Deniz Deşarjı, Kurşunlu Verem Savaş Tes. Çevre veMeydan Düzenlemesi, Paşa Konağı RestorasyonuVakıf Çeşmesi Restorasyonu, Umurbey Beyler Mezarlığı Düzenlemesi, Tarihi Umurbey Evleri Yaşatma Projesi, Kurşunlu Manastırı Turizme Kazandırma, Narlı Karacaali Sosyal Tesisleri, Atatepe Sosyal Tesisleri, Kira Yardımı, TOKİ İle Ön Protokol İmzalandı. Şehir Tiyatrosu, Festival ve Şenlikler, Gemlik Spor Salonu, Kurşunlu Spor Sahası, Gemlik Spor Sahası, Amatör spor kulüplerine yapılan destekler. Evet değerli okurlar, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yatırımlar ve çalışmalardan sizlere hatırlattıktan sonra cumartesi günü hizmete açılan Paşa Konağı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Tarihi paşa konağı;

            Osmanlı'dan Cumhuriyet dönemi eserlerine, 2300 Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alandaki tarihi ve kültürel miras çalışmalarını ilçelerde de aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik ilçesindeki Paşa Konağı'nı da ilk günkü ihtişamına kavuşturdu.

            Bursa’nın ‘tarih başkenti’ kimliğini öne çıkarıp, kenti yaşayan canlı bir açık hava müzesi haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki tarihi ve kültürel miras çalışmalarını ilçelerde de yoğun olarak sürdürüyor. Bu kapsamda Gemlik’in Halitpaşa Mahallesi’ndeki, yaklaşık 200 yıllık tarihi ile önemli bir sivil mimarlık örneği olan Paşa Konağı da gün yüzüne çıkaran Başkan Altepe’ye hizmetler için teşekkür eden Halitpaşa Mahallesi Muhtarı Sevim Koçdemir, Başkan Altepe’ye çiçek ve plaket verdi.

            200 yıl öncesinde papazevi ve Paşa konağı olarak kullanılan bina Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hizmetinde kullanıldı. Ticaret Lisesi olarak kullanılan bina Halk Eğitim Merkezi olarak da hizmet verdi. Atıl durumda olan 450 metrekare ve 3 katı tamamen kullanılabilecek nitelikte olan konak Büyükşehir Belediyesine devredilmesiyle yeniden hayat buldu.    Gemlik´te bulunan ve sivil mimarinin en güzel örnekleri arasında sayılan Paşa Konağı, ilçeye değer katacak ve ilçe halkının buluşma mekanı olacak. Paşa Konağı, Gemliklilerin sosyal ve sanatsal etkinliklerini yapacakları ayrıcalıklı bir mekan haline gelirken, aynı zamanda mesleki eğitim kursları da verilecek.  Paşa konağı hakkında Başkan Altepe, ilçeye sosyal aktivite merkezi olarak can katacak olan Paşa Konağı’nda kadınlara yönelik mesleki eğitim kursları verileceğini belirtiyordu.“Ecdadını unutan milletler köksüz ağaca, tarihini bilmeyen milletler de hafızasını kaybetmiş milletlere benzer” diyen Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Bursa’da tarihi değeri bulunan tüm eserlerin ayağa kaldırıldığını ve Bursa’nın bu konuda da örnek olduğunu söyledi.  

 

            Son beş yılda 25 yıllık hizmet yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, asırlık konağın küllerinden yeniden doğmasına neden oldu. Bütün şehir olduktan sonra köylere önemli yatırımlar gelecek. Özel İdarenin bir yıllık bütçesi 30 Milyon TL’yken, Büyükşehir Bütçesinin köylere ayıracağı yatırım ise 120 Milyon TL olacak. Bu nedenle köylere hizmet artarak devam edecek. . Sözün özü; Büyükşehir çalışıyor, Gemlik değişiyor.

Yorum eklemek için giriş yapın