DEMİREL’İN  ARDINDAN
Log in

DEMİREL’İN  ARDINDAN

                     

İnsanlar hizmetleriyle hatırlanır.Eseri ile anılan  insan,yine o anılanların izleri ile yolcu edilir.Bizim gibi fakir ülkelerin, imkanları kıt ülkelerin, biraz ileriye giden adamlara attığı çamur “yediniz, çaldınız, kaçırdınız” olmuştur.Kendisi yan gelip yatarak gün geçirirken adam gecesini gündüzüne katarak biraz da krdei çekerek varlık sahibi olur.Komşusu bu varlığın hesabını yapar.İçinden çıkmayacağını anlayınca da”hırsız” diyerek işin içinden sıyrılır.Bu konuda evladı olmayan rahmetli Demirel,en çok yeğenleriyle,kardeşlerinin yaptıklarıyla sıkıntı yaşamıştır.Demirel öncesi ve sonrası siyasilerin hangisinin yakını bu tür vakıalarla karşılaşmamış ki? Elbette bazılarında gerçeklik payı vardı.Lakin rahmetli Demirel,bölücülük yapmamıştır. Bilakis sağlam bir Türk evladıydı. Bölücülerle  iş kotarmamıştır. Devlet düşmanlarıyla asla kol kola gezmemiştir. Bu gün solun itirazlarının başında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı olayı vardır. Hep tarafgir,hep yanlı düşünen sol, fikir haysiyetini dogmalara feda eden sol, bu konuda da sınıfta kalmıştır.

Demirel, bir köylü çocuğunun başarı hikayesine örnek teşkil eden bir insandır.Bunu devlet imkanlarıyla başardığını asla inkar etmemiş,taktir etmiş,minnettarlığını bildirmiştir.Çoban Sülü olmuş köyde yaşamış,baba olmuş, millet de onu bağrına basmış,babalığını babacan tavrını onaylamıştır.Barajlar kralı olmuş ama hak ederek olmuş, milleti-köylüyü kalkındırmıştır..Şapkayı kaptırmamak için çaba sarfetmiş, şapkasıyla özdeşlemiş,siyasi mevta olunacak şartlardan yeni ve gür bir fidan çıkararak harikalar yaratmış sabırlı,hoş görülü,iyi niyetli,aslını inkar etmeyen bir adamdı.Bu gün büyük methiyelerle takdim edilen ABD’de ömür tüketip posası kalınca Türkiye’yi hatırlayan adamların aksine en verimli,en cevval,en başarılı olduğu gençliğinin en başında diğerlerine sağlanan imkanlardan daha fazlasının kendisine sağlanmasına rağmen o,”köyümün küllük kokusunu özledim” deyip memlekete dönmüş,kendi ülkesine hizmeti aşkla savunmuş ve ifa etmiş bir adamdır.

Demirel’in kırmızı koltuğuna oturmak bana da nasip oldu.”Gelin bakalım çocuklar,hoş geldiniz” diyerek karşıladı.Memleketimi sorup söylediğim zaman,”Çoğun Barajı”nı hatırladı ve”ben yaptım” dedi.İşte Demirel’i başkalarından ayıran özellik, yine onca yaşına rağmen tezahür ediyordu. Gönül adamı olması ona “baba” vasfını kazandırmıştı millet nezdinde.O da bunu hak etmişti fazlasıyla.İşte bu kısa görüşmemizde,tek başımıza olmamıza rağmen yine babacan,yine iş bitiren,yine devlet adamı vasfını taşıyan bir profili vardı.

Demirel bardağın hep dolu tarafına bakan bir adamdı.”İp üstündeki cambazı dışarıdakiler hep”nasıl geçecek diye merak ederlerken,biz ne zaman düşecek diye seyrederiz” demesi de bu bakış açısının güzel bir örneğidir.Demirel’e akredite iş adamları,iş adamlarının Demirel akrediteli gazetecileri varken o, her “dağıtacak makam-mevkisi,veya maddi imkanı olmayanın dostu az olur” misali kendisinin son zamanlarda muarızının çok olması bu yüzden olsa gerek.Cumhurbaşkanlığı döneminde basın baş danışmanı olarak yanına aldığı solcu gazeteci,solcu danışman alarak demokrat olunacağını sandığı veya solu ağzını bu ağzında laf tutamayan adamalarla kapatacağını sandığı bir gazeteci hatıralarını yazınca tek kelimelik değerlendirmesi ”müzevir” olmuştu. Elbette  Tarsuslu gazeteci ile Kiboş denilen gazeteciler gibi sır saklamamış olan adamı yanına almakla pişmanlığını belirmiştir bu sözüyle. Doksanlı yılların başında solu iktidara taşımasına rağmen solun nazarında demokrat olamamıştır Demirel.

Bazı sözde İslamcı, sübyanıcıların barınağı gazeteler arkasından olmadık dedikodular, yakıştırmalar yazmaktadırlar. Ölen insanın arkasından güzel konuşmak onun affına sebep olacağı malumdur.İnancımıza göre bu bir vazifedir.”Ahmet Kaya şehittir” diyen it bile arkasından galiz küfürler etmektedir.Ben Ecevit’e sağlığında,henüz ölmeden önce”sana rahmet dilemiyorum,çünkü bana göre buna layık değilsin” diye yazmıştım.Bu gün de dilemem.Ama arkasından küfretmeyi gereksiz ve nakısa olarak  görürüm.

Demirel’in sevabı günahından çoktur.Memleket hizmet etmeyi ibadet kabul etmiştir.İyi adamdı.Allah rahmet eylesin.

 

 

 

Yorum eklemek için giriş yapın