YENİ ADAYLARLA YİNE SEÇİM
Log in

YENİ ADAYLARLA YİNE SEÇİM

 

Seçim işi de bıktırdı artık. Birileri Anakara’da hesap peşinde, millet hesap ödeme perişanlığında. Genel olarak adayların yerlerini muhafaza ettikleri, aday listelerinden belli oluyor. İktidar partisi eski tüfeklerin yokluğuna bağlamış olmalı ki başarısızlığını  başarıya çevirecek formülün eskiye dönüş, üç yıllıkların da dönme imkanı kazanmalarıyla sıkı sıkıya sarılınan kurtarıcı olmuştur. Ali Babacan’ın ne kadar artısı olursa Tuğrul’un daha fazla eksisi olacaktır elbette.”AKP’yi  tek başına iktidar yapacağız” konuşmasında. Kaç kişi varmış ki arkasında bunu yapacakmış. Dinlemeye takılan konuşmalarındaki bayanların oylarını hesap ediyorsa yanılıyor. Hem de yetmez. Onu bu üslubu, Kırşehir’den bir belde belediye başkan adayı da söylemişti de hüsrana uğramıştı. Kendi ayarındaki hanımlara güvenenin sonu hüsran olacağı belli bir şey.Yani bu vasıftaki insanlara hala medet bekleniyorsa düştüğümüz halin izahı perde perde olmuş karşımıza çıkmıştır. Ama görmek idrak etmek, algılayabilmek lazım. Yani iktidar partisi kendi ayağına kurşun sımıştır. Erbakan’ın oğlu, ondan daha mı az oy getirirdi? Onun da eksileri vardı ama babasının partisini terk etmeyerek, başkanlık yarışını kaybettiği adama ihanet etmeyerek bir sadakat örneği olmuştur.Biraz  parti temsilcilerinin, pazarlığa yüksek tempodan başlamalarının tesiri vardır.

Bir arkadaşım” Bu CHP  de milli görüşün çöplüğüne dönüştü” demişti. Ne kadar işe yaramaz milli görüşçü varsa bir zamanlar “cibilliyeti bozuklar” diye tavsif ettiklere yere lokma yemeye koşmaktadırlar.Bir zamanlar en aykırı dinci olan Yaşar Nuri’nin bile kalamadığı sabredemediği bu yerde İhsan Özkes gibi bir palavracını dahi barınamadığı bu yerde, bu çöplerin toplanması ne getirir acaba? Gelinen noktaya bakınız.Adam ÇYDD başkanı kadının cenaze namazını kıldırarak aldığı mesafeyi, sarayın kapısında sıfırladı. Dün “kafir”likle suçladığı adamı sonra bir saraya davet etmesiyle ”peygamber”leştiren bu sapıkların siyasette epeyce para ettiğine şahit oluyoruz. Bir Savcı Sayan vakası da ortada. Milli görüşçü gazetecilerin müstehzi bakışları arasında eski dava arkadaşlarına en galiz küfürleri eden bu adam da güya adaylık bekliyormuş. Diyeceksiniz ki peki bunlar Tuğrul’dan da mı aşağıda.Elbette değil ama “çürük elma diyeti” yapanlar çok günümüzde.

Adaylarını genel olarak değiştirmeyen,çok şikayet almanın yanı sıra birilerine göre haddini aşanların tasfiye edildiği bir liste ile karşımıza çıkmıştır MHP. Kendilerini bu davanın sahibi olarak gören birkaç kişinin toplumda karşılıkları olmamasına rağmen ya liste başı veya ikinci sırayı almışladır. Bunun tezahürlerini Anakara’da iki bölgeden de ikişer-üçer mebus,İstanbul’dan da HDP’den daha az oy alıp daha az mebus çıkarınca anlarsınız yanlışta ısrarı.Toplumda karşılığı olmayan,çalıştığı yerde dahi seveni olmayan  birini birinci sıraya korsanız cevabını seçimde alırsınız.Tuğrul’un gitmesi veya kovulması artısı olan bir durum. “Üç kulhu bir Fatiha” ile ihtilal atlatmaya çalışanların günümüzde kahramanlık atmasyonları da fayda etmemiştir.

Gelelim şehrimizdeki tabloya. İktidar partisi ilk tercihini değiştirmemiştir. İkinci sıradaki Mucur tercihi yerine, oylarının çokluğu mu başka sebeple mi bilinmez ama Kaman tercihi yapılmıştır.Daha önce sıralamada yer verilmeyişinin sebepleri ortadan kalkmış demek ki.CHP ‘nin tercihi tamamen başkalaşmış bir haldedir.Geçen seçimde her gün nerede ne yapacaklarını mesajlarla haber veren gayretli bir çalışma yapan,telefonumuzu nerden almışlarsa her gün en az bir—iki mesajla çalıştığını gösteren eski adayı değiştirilmiştir.İki doktor tercihi bakalım ne getirecektir.MHP nin tercihi yine Yıldırım bey olmuştur. Kendisini tanıyanların bizimle tanışıklığımızı bilmeyenlerin konuşmalarında ”Türkiye’de alanında tek olan, ilim adamı vasfını siyasete heba eden adam” olarak anlatılan güzel insanda ısrar, isabetli olmuştur.İkinci sırayı Kaman dolgusuyla doldurarak oy toplamak iktidardaki partinin tercihi gibi bir tercihte bulunmak ne kazandırır göreceğiz. Önceki adayın karizması, geçmişi, bu günkü hali ile kazandırdığı oyların ne kadarını muhafaza edeceklerdir göreceğiz. Akp’nin ikici tercihi daha güçlü daha netice getireceği tahmin edilen bir aday olurken MHP’nin ikinci sırasının dolgu maddesi olması ne getirir göreceğiz.

Artık bıktıran bir hal almasına rağmen sandığa gitmek, oyunu kullanmak, memleketin idaresinde söz sahibi olmak lazımdır. Muhalefetin de seçmenleri ”üç torba kömür, iki kilo makarnaya satılan mideden bağlı insanlar” olarak görmeyip iyi çalışmak inandırmak ve kendisini ispat etmek mecburiyetindedir. Güzel üsluplu,küfürsüz,hakaretsiz,iftirasız güzel bir seçim kampanyası diliyoruz.Balıkçıların parolası gibi “rast gele” diyoruz.

Son DüzenlenmePazartesi, 21 Eylül 2015 09:19
Yorum eklemek için giriş yapın