Log in

Dağ Fare mi doğuruyor?

 

Orhangazi caddesi üzerinde ki Marmarabirlik arazisine okul yapılması konusu; 2011 den beri ilçemizin gündemini sürekli meşgul ediyor.

Önce arazinin; Marmarabirlikten alınıp okul alanı ilan edilmesi; takas engeline takıldı. Uzun uğraşlar, siyasi müdahaleler ve çabalarla Maliye bakanlığı ile Marmarabirlik arasında protokol imzalandı ve bu engel aşıldı. Fakat bu neredeyse 2 sene sürdü.

Şimdi de okulun kaç derslik yapılacağı konusu tartışma konusu.

Eski Gemlik Kaymakamı ve Bursa Vali yardımcısı Bilal Çelik; görevdeyken okulun 40 derslik olarak planlandığı duyurulmuştu. Nitekim geçtiğimiz yıl ilçemizi ziyaret eden Vali Karaloğlu da araziyi beğenmiş ve 40 derslik olmasını onaylamıştı.

Herkes 40 derslik üzerine bina yapılmasını beklerken; son günlerde bu projeden vazgeçildiği ve 7 dönümden daha büyük bu araziye 24 derslikli okul yapılacağı konuşuluyor.

Eski okul arsası neredeyse bunun yarısı bile değilken 25 derslik barındıran Gazi Okulunun yeni binasının 24 derslik olarak planlanması tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Öyle ki yeni binaya ortaokulun taşınacağı neredeyse kesin ve ortaokulda mevcutta 900 öğrenci var.  Gelecek yıl okulun öğrenci alacağı adres bölgesinin daha da genişletilmesi düşünülürken binanın 24 derslik yapılması tezat oluşturuyor.

Yine geçmişte; İlkokul olarak kalacak eski binayı rahatlatmak için ana sınıflarının olduğu küçük binanın da yıkılacağı ve ortaokul bünyesinde en az 5 derslikli okul öncesi ana sınıfı yapılacağı konuşulmuş ve planlamada bunun da yer alacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu 5 ana sınıfı dersliğinin de okul bünyesinde açılması ile ortaokul öğrencilerine 19 derslik kalacağı ve zaten fazla olan sınıf mevcutlarının 50 lere dayanacağı korkusu yaşanıyor.

İlçemizde son dönemde ilçemiz mimarlarınca çizimi yapılan ve özgün mimarileri ile örnek proje olarak gösterilen proje ve okullar mevcut. Mesela; Ali Kütük Ortaokulu, Ayşe Ziver Karataş İlkokulu gibi.

Beklenen o ki; ilçemizde başka hiçbir okulda mümkün olmayan arazi genişliği varken; buraya en az 40 derslikli, ilçemizin gençlerine de hizmet verecek spor salonları olan, ova da ki kültür merkezi ihtiyacını girecek kalitede konferans salonu olan, müstakil bir ana okulu ve bahçesini barındıran ülkemize örnek; ilçemize vizyon katacak adeta bir kolej havasında bir devlet okulu binası yapılsın.  Fakat; başlangıçta bu vizyon ve planlama varken kimlerin bunu neden engellediği ise merak ediliyor.

Konu ile ilgili fikirlerini merak ettiğimiz veliler de;  Arazi uygunken ve devlet imkânları ile bu okul yapılacakken; 24 derslikli okulun kendi sorunlarını çözmekten öte daha da artıracağını belirterek, biliyoruz ki devletimiz her zaman daha iyisini daha güzelini vatandaşına sunmaktan imtina etmez acaba bu projeye kimler neden müdahil oluyor ve adeta dağ fare doğuruyor dediler.

Bu kategoriden diğerleri: « ŞEHİTLER İneklere Saygı Duruşu »
Yorum eklemek için giriş yapın