Log in

LEZZETLİ KATİL, TRANS YAĞLAR

    
   Amerikan Gıda ve İlâç Dairesi (FDA) çok önemli bir adım atarak Amerika'da hazır yiyeceklerde trans yağ kullanımını tamamen yasakladı. "En kısa zamanda diğer sağlığa zararlı maddeleri de tek tek hazır yiyeceklerden uzaklaştıracağız." sözünü verdi. Ardından Avrupa Kardiyoloji Derneği harekete geçerek Avrupa'da da bunların gündeme getirilmesi için girişimlerde bulundu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'mız da trans yağ oranını azaltma çalışmalarına devam ediyor.
   Trans yağ; doğal sıvı bitki yağlarının, hidrojen gazıyla muamele yapılarak kimyasal yapısının değiştirilmesidir. Yani bunlar tamamen sentetik, yapay yağlardır. Normal yağların yüksek sıcaklıklarda sürekli olarak, (evde bile) ısıtılması ve kızartılması ile de trans yağ meydana geliyor. Bu yağların kullanılma sebebi, yiyeceklerin bozulmadan uzun süre kalmasıdır. Elbette en büyük sebep de; maliyetin düşük olmasıdır. Mikroplar bile trans yağdan kaçmakta, kolay kolay üreyememektedir. Evde. pişirilen yiyecekler, kurabiyeler kısa sürede bozulurken, marketlerde raflara dizili yiyeceklerin aylarca, hatta yıllarca nasıl olup da bozulmadan, bayatlamadan kaldığını düşünmeliyiz.
Bu zararlı yağlar en çok, patlamış mısır, cips, kızarmış patates, bisküvi, gofret, çikolata, sütsüz krema, meyveli kek, börek, donmuş yemekler, dondurma, hazır sos... gibi yiyeceklerde kullanılıyor. Lezzet vermesi için; lokanta, pastane, otel, kafe gibi yerlerde yemeklerde tercih edilmektedir. Bisküvi yerken içinde sadece un, şeker ve yumurta, cipsde içinde sadece kızarmış patates ve tuz var zannediyoruz. Hastalıkların artmasının başında, kimyasıyla oynanmış yiyecekler geliyor. Bunlar;
1. Kötü kolesterolü (LDL) artırarak damar sertliğini tetikliyor.
2. İyi kolesterol düzeyini düşürüyor.
3. Kanda trigliserit oranını yükseltiyor.
4. Şeker hastalığını başlatıyor.
5. Çeşitli kalp hastalıklarına sebep oluyor.
6. Omega 3 yağ asitlerinin görevini bozuyor.
7. Hamilelikte bebek gelişimini engelliyor.
8. Alerjik reaksiyonları tetikliyor.
9. Hücrelerde mutasyona sebep oluyor.

İbrahim Aş

İLGİNİZE - BİLGİNİZE

Yorum eklemek için giriş yapın