Log in

Obama’ya son açık mektup!

 

ABD Başkanı Mr. Obama,

Bilindiği gibi İsrail bayrağındaki figürlerin bir hikâyesi vardır. Bayraktaki 6 köşeli yıldız, Hz. Süleyman’ın mührünü, bayrağın altında ve üstünde yer alan iki şeritten birisi Nil nehrini, diğeri ise Fırat nehrini temsil etmektedir. Bayrakta, Nil ile Fırat nehri arasındaki arazinin İsrail oğullarına ait olacağı inancını sergilenir. Bu kısma ‘vaat edilmiş’ topraklar denir. İnançlara saygımız vardır ama, İsrailli’lerin bu inancı ne kadar saygıdeğerdir! Açık açık bir “işgal” ifade ediliyor olması söz konusudur.

İsrail kurulduğu günden bu yana resmi olarak bu bayrağı kullanmaktadır. Ama hiçbir zaman bir hikayesi olduğu resmen söylenmemekle beraber, bir şekilde“ret “ de söz konusu olmamıştır. Dünya barışı için sakıncalı olabilir diye değiştirmek teşebbüsünde bile bulunulmamıştır.

Ben buradan soruyorum yukarıdaki tespite hayır diyecek bir İsrailli (Musevi) çıkar mı? En azından Tevrat’a karşı gelmekle “kafirlik”le suçlanacaktır. Yani bir nevi “aforoz” edilecektir.

İsrailli’ler, er veya geç vaat edilmiş topraklara kavuşmak isteyecektir. Bunun için fırsat kollanmakta, “Daha ne kadar beklememiz gerekiyor?” gibi sorularla yaşıyor olmalılar.. İsrail’deki bazı protestolara bakarsanız “vatandaşları” ev kiralarının yüksekliğinden şikâyetçidirler. Bu talep, yeni “yerleşim yerlerinin açılmasının” işarettir. Sizin de çok iyi bildiği gibi İsrail politikası da, her fırsatta işgal ettikleri yerlerde yeni yerleşim yerleri açmaktadır. Filistin’in bağımsızlığını istememektedir. Hâlbuki bu BM şartlarına tamamen terstir. İsrail, ayrıca BM’nin verdiği kararları en çok uymayan üyelerdendir. Sanki, ‘veto yetkisini’ haiz ülke statüsünde gibi. Kararlara uymayan ülkeler için uygulanacak yaptırımlar da uygulanamamaktadır.

Bu kötü örnekler karşısında, Suriye, İran, Kuzey Kore gibi ülkelerin BM kararlarına uymamaları gayet normaldir. Bunlara veto yetkisi bulunan ülkelerin de vetolarını da katarsak gidişat BM’yi yozlaştırıyor!

Terörist örgüt ilan ettiğiniz PKK’yı destek sözleri ile dikkatleri çeken Liberman gibi bir pavyon fedaisini Dışişleri bakanı yapan İsrail’in, bir uçurumun kenarında pervasızca hatta, zevkle dolaştığının bir göstergesidir.

Ancak,  Ortadoğu merkezli bir dünya savaşı sonunda Ortadoğu sınırlarının tekrar çizilme ihtimali ve böylece ‘vaat edilmiş topraklar’a kavuşma ihtimali vardır. İsrail’in de hezimete uğramaması gerekir. İsrail’in hezimete uğraması büyük bir ihtimaldir.

Şu anda dünya genelinde İsrail politikalarını tasvip etmeyen ülke sayısı bir hayli kabarıktır. Ama uluslararası sularda bir yardım gemisine baskını, normal gören gözü dönmüş idarecilerin ne zaman  ne yapacağından endişeliyim. Çıkacak bir dünya savaşında ölümler, işkenceler ve diğer mağduriyetlerin sonu gelmeyecektir. Çapulculuk ve terörün önü alınmayacak, dünya adeta bir cehenneme çevrilecektir. Benim endişem budur.

Sizin gibi barışsever bir liderin bu konuyu herkesten daha da çok düşünmesi gerekir.

Çok dikkatli olmak gerekir. Dünya barışı; atın önüne et, köpeğin önüne ot koyma yanlışlığı yapılmamaktan geçer."demiştim..ama siz son zamanda bir yanlışlığa düştünüz. DEAŞ ve PYD'ye arka çıkan görüşlerde bulundunuz, sonra Ankara'daki katliamı yapanın PYD'li olduğu ortaya çıktı ve PYD'ye dikkatli olması gerektiği konusunda ikazı bile gerek kalmadan 28 kişinin vefatı söz konusu olunca PYD sebebiyle ilk görüşünüzü değiştirdiniz. Ve anarşist olduğunu kabul ettiniz ve PYD'nin terörist olduğunu kabul ederek bu yanlışınızı düzeltmiş görünüyorsunuz!            

İbrahim Aş

İLGİNİZE - BİLGİNİZE

Yorum eklemek için giriş yapın