Log in

GEMLİK, TRAFİK VE SİGORTA

                              

   Gemlik’te trafik sorunu gittikçe artıyor. Gündemde trafik sigortalarının yüksek fiyatlarda seyretmesi  konuşuluyor .Basında yer aldığı gibi  ve araç sahiplerinin gerçekten haklı oldukları bu konu yasal düzenlemeler beklerken firmalarda araç sigortalarından yaptıkları zararları göstererek fiyatlarda  geçmiş senelere göre oldukça fazla miktarları vermektedir. İlçemizde özelikle şehir içinde trafik yoğunluğu da gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Devam edecek gibide gözüküyor.

   Belediyenin geçmiş yıllara nazaran şehir merkezindeki otopark alanlarını artırmasına rağmen yeterli olmuyor. Şehir merkezinde araç park edecek yer bulmak zor. İstiklal caddesi ücretli olmasına rağmen araçla duraklamak ve araçtan birisini indirmek mümkün değil. Çoğu insan bu yüzden mecbur kalmadıkça yürüyerek çarşı camii etrafına gitmeyi tercih ediyorlar. Resmi kurumların şehrin çeşitli bölgelerine yayılana kadar bu sürecin devam edeceği gözüküyor. Lakin bazı harteller gerçekten çileye dönüşmeye başladı. Özellikle dereboyu ile hürriyet caddesi ve derya sokak bağlantısı köprüsü akşam  ve sabah trafiklerinde oldukça yoğun. Geçiş üstünlüğünün belli olmadığı keyfekeder  şöförlerin  öngörüsüne göre hareket etmek zorunda kaldıkları bu kavşağa çözüm bulunmalıdır.Lamba uzun kuyruk oluşturacağından diğer yolların tıkanmasına sebep verebilir.Çevre yolu üzerindeki dereboyu kavşak uygulaması da kısmen rahatlatır.Lakin köklü çözüm için altarnatif yol gereklidir.

   Orhangazi caddesi ile hürrriyet caddesinin keşiştiği noktada araç yoğunluğu gün boyu  sürmektedir.Akşam , sabah ve servis otobüslerinin olduğu zamanlarda  trafik felç olmakta yine geçiş üstünlüğünün belirlenemediği  ve kontrollü geçişin sağlanamadığı bu nokta kazalara sebep olmaktadır.Genelde maddi hasarlı kazalara sebep olan bu tür olaylarda sigorta fiyatlarının yükselmesini sağlamaktadır.Şehir içinde yolculuğu zorlaştırmakta ve insanların stresini artırmaktadır.Cumhuriyet  mahallesine çıkan kumla caddesi  ile çevre yolu bağlantısındaki lambalar sorunu bir nebze rahatlatsa da  yoğunluk devam ediyor. Altarnatif yol bu noktada mutlaka olmalıdır.Yine kumla caddesi ile novadari caddesi keşişim noktası  tehlikeli durumunu korumaktadır. Burayada bir çözüm bulunmalıdır.Novadari caddesinden Gemlik istikametine  gelen araçların bir üst köprüyle Gemlik istikametine döndürülmeleri sağlanabilir.

  Gemlik terminal girişinin bulunduğu köprü artık yeterli gelmemektedir. Hem terminal hem Umurbey ve gün geçtikçe nüfusu çoğalmakta olan hisartepe bağlantısını sağlayan bu güzergah yeniden değerlendirilmelidir. Yapılacak olan termal tesiste trafiği daha da artıracaktır. Bu noktada terminalin yerinin değiştirilmesi , İstanbul –izmir otabanın bağlantı noktalarına yakın bir yere daha büyük bir yerin terminal olarak düşünülmesi  gerektiğini düşünüyorum. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim.Hisartepe Gemlik girişinin  üst geçitin bulunduğu bir yere küçük araçların gidebileceği bir yol üniversite ve diğer okullar içinde rahatlık olacaktır.Özdilek kavşağı hafta sonu ve akşam ve sabah yoğunlaşmaktadır.Umurbeyden gelen köprünün kenarına park eden araçlar kazalara sebep olmaktadır.Burada da kavşak çalışması yapılmalıdır.Özdilek,istasyon ve umurbey istikametinde geçiş önceliği belirten herhangi bir ikaz yoktur.Her şehir üzerine düşeni yapabilirse, kazaların oranı düşebilirse, tırafik sigortaları da kısman ucuzlayabilir. Tabiki yasal düzenlemeye de en kısa zamanda ihtiyaç vardır.

       Kazasız belasız ve daha ekonomik sigorta dileklerimle….

  

Bu kategoriden diğerleri: « DÜŞÜNMEK NE DERSİNİZ? »
Yorum eklemek için giriş yapın