Log in

İneklere Saygı Duruşu

İneklere Saygı Duruşu İneklere Saygı Duruşu

Geçtiğimiz hafta hem ilçe hem de ülke gündemi yoğundu. 20 ay başbakanlık yapan ve yüzde 49,5 oy almış bir genel başkan nedeni bile açıklanmadan apar topar görevden alındı ve yerine Türk Siyasi tarihinin 2. Erzincanlı başbakanı (bir guruba göre Ağrılı, bize sorarsanız milletvekili seçildiği İzmir'e giderken onlarca defa Gemlik üzerinden geçtiği için Bursalı olma ihtimalini seviyoruz) göreve geldi.

MHP'de aylardır süren belirsizlik son buldu. Şehitlerimiz var, 19 Mayıs Atatürk’ün Anma ve Spor Bayramı vardı v.s…

Bu yoğun gündemde arada kaybolan gündemler vardır.

            İlçemizde ise bu güne kadar bu denli geniş kutlanmayan süt günü etkinlikleri vardı.

            19 Mayıs Atatürk’ün Anma ve Gençlik Spor bayramında halk- öğrenciler- protokol neredeyse hiç ortada görünmezken süt gününde bütün beyaz- kırmızı- siyah protokol kutsal ineğin etrafında beliriverdiler.

            19 Mayıs günü Resmi Bayram kutlamalarının olduğu- yapıldığı parkta Atatürk heykelinin olduğu alandayız. Devlet adına sadece spor müdürlüğünün alelade bir çelengi var. Diğer resmi kurumların hiç birinin çelengi ya da temsilcisi falan gelmemiş. Dolayısı ile inek ve süt söz konusu olunca bir bardak süt- ayran içmek için iskele meydanını dolduran kalabalık protokol nedense 19 Mayıs günü Atatürk’ün anma ve Gençlik Spor bayramında lütfedip 5 dakikalık çelenk koyma törenine katılmadılar.

         Davetli olanlar hatta davetiyeyi gönderenler ortada yokken, alanda sadece birkaç siyasi parti ( CHP-Vatan ) partisi ile bir iki sivil toplum teşkilatının çelengi konuldu. Onlar da resmi tören bittikten sonra yani resmi programa davetli değiller.         

           Geçmişte; yüzlerce öğrenci, polis, her türlü resmi kurum müdür ve amirlerinin hatta fabrika yöneticilerinin, siyasi partilerin yöneticilerinin, sivil toplum örgütü temsilcilerinin ve yüzlerce vatandaşın katıldığı bu çelenk koyma töreni maalesef bu yıl 3-5 kişi ile icra edildi. Sebep olarak bir çok şey söylenebilir. En son söylenecek sözü en başta söyleyelim. Balık baştan kokarmış. En baştaki o alana gelmezse, orada olmazsa, olmayacaksa kimse de o alana gelmez. Böyle bir ortamda görüntü verilirse, müdürlük gider, amirlik gider, yardım kesilir, taş düşebilir .... çıkabilir falan. Ne gereği var otur evinde, Gençliğe ve bayramına kim değer verirse versin.

            Bu manzaradan birkaç gün sonra; İstiklal Caddesinde trafik bir anda kesildi. Arabalar geçemez oldu. Yayalar kenara çekildi. 1-2 dakika sonra baktık ki; Önde bir kamyonet, kamyonette kutsal bir inek, arkasında bando takımı, ilçemizin ismi sürekli olumsuz durumlarla anılan bir ortaokulunun yöneticileri, baştakiyle aynı kareye girmeye çalışan müdürler ve amirler birde müdürlük ve amirlik bekleyen memurlar…

            Ne oluyor, bunlar burada ne geziyor. Öğrenci- öğretmen, bando, inek..

              Bir şeyler hayal etmeye çalışırken, alaka kurmaya uğraşırken sağ olsun öğrencilerin taşıdığı cicili bicili pankartlar imdadımıza yetişti.

Meğer 21 mayıs Dünya Süt günüymüş. Koca Milli Eğitim protokolü, onca müdür- amir, öğretmen yüzlerce öğretmen bir ineğin arkasında; Dünya Süt gününü kutlamak için dizilmiş yürüyorlar. Görseniz kıskanırsınız. İneğe gösterilen saygı bu ilçede bu güne kadar kimseye gösterilmemiştir. Sanırsınız dini ibadetlerini ineğe taparak yapan Hindistan'da yaşıyoruz.

          Yazıya birde not düşelim, arkasına takılan çocuklara dünya süt günü kapsamında bir kamyonetin kasasında gösterilen ve yazımıza konu olan hayvanlardan birisi dana, yani süt vermez.

            Sağlıcakla Kalın….

Son DüzenlenmeCuma, 27 Mayıs 2016 15:19
Yorum eklemek için giriş yapın