Log in

Sürekli Daha İyiye

  Zeytin; Kutsal kitapların hemen hepsinde önemsenmiş ve insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen, Akdeniz Havzasında deniz gören her ülkede, bölgede, şehirde yetişen vazgeçilmez bir bitki.

  Bunca ülkede yetişen, onlarca çeşidi olan ve milyarlarca insanın tükettiği bir bitkinin başkenti olma iddiasıyla yeniden başlayan zeytin festivali ilgi çekmeye, dikkat çekmeye devam ediyor.

  Yoğunlaşan Kentsel nüfusun konut ihtiyacı için, ulusal ulaşım stratejisi için zeytin ağaçlarının bir bölümünün kesiliyor olmasını eleştirsek de bu konular var diye zeytin festivali yapılmasın demek haksızlık olur.

  Allah’ın lütfettiği bu güzel iklim ve verimli topraklarda yetişen iri sofralık zeytin tipinin hemen hemen tüm ülkede ve dünyada karşılığı var. Son 30 yıldır Ege- Akdeniz hatta Suriye’de bile Gemlik Tipi adıyla buradan götürülen zeytin fidanları ile üretim yapılsa da istenilen kalibre ve kalite tutturulamadı ve insanların damak tadına hitap edilemedi.

  Hal böyle olunca; Gemlik Orhangazi ve İznik çevresinde yetişen Gemlik Tipi Zeytin; ağzının tadını bilen herkesin aradığı ve değerini- bedelini ödediği üstün yöresel bir lezzet  olarak tekrar eski günlerine kavuşacağa benziyor. 

  İşte bu anlamda Gemlik Zeytininin ilçemiz dışında da tekrar popüler olmasının en önemli etkenlerinden birisi de adına düzenlenen festivaller.

  Yıllardır basit kafalı iş bilmez idarecilerce neme lazım diye unutturulmaya çalışılan festivalimiz; Gemlik Kent Konseyi tarafından 2 yıldır tekrar yapılmaya başladı. Geçen yıl; ilk olmanın heyecanı ama aynı zamanda bazı eksiklikler  vardı. Bu yıl ise; geçen yıla nazaran çok daha dolu bir program hazırlandı.

  Festivalin uluslar arası hazırlanması da programa ayrı bir eğer katmış görünüyor ama gelecek yıllarda zeytin yetiştirilen başka illerden, başka bölgelerden, başka ülkelerden katılım da olursa organizasyon daha dikkat çekici hale gelebilir.  Gemlik Ülkü Ocaklarınca düzenlenen halk oyunları festivalinde olduğu gibi katılan ülke ne kadar fazla olursa ilgi de dikkatte artacaktır.

  Ülkemizde son yılların en popüler doktorlarından olan Canan Karatay hocanın katılımı festivalimizi bir anda tüm ulusal medyanın ilgi odağı haline getirdi. Karatay’ın; makineden yeni sızılmış yağı bardağa doldurup su gibi içtiği anlar; gerek televizyonlarda gerek internette gerekse ulusal gazetelerde geniş yer buldu.  Yağımızın o anki sunumu; bu medyaya milyonlarca para verseniz yaptıramayacağınız bir reklamdı adeta. Bu görüntülerle hemen hemen tüm ülke festivalden haberdar olmuş oldu.

  Canan hocamızın ve toplumun fikirlerine değer verdiği başkaca isimlerin bu festivallerin geleceğinde de var olması önem arz ediyor. Örneğin; Cumhurbaşkanın festivale katılıp buradan bir takım mesajlar verdiğini düşünüyorum da tüm ülkede bir anda Gemlik ve Zeytin konuşulur hale gelebilirdi.

  Bu yıl olmadı ama inşallah gelecek yıllarda; hem Cumhurbaşkanının, hem Başbakanın, hem Muhalefet liderlerinin, hem Tarım Bakanının hem de Sağlık Bakanının buraya katılması için bence şimdiden programlarını planlayan danışmanları ile irtibata geçilmesi gerekir. Malum ülke gündemi yoğun. Festivale 2 gün kala birilerini davet etmek de önemlidir ama 2 gün içinde programını değiştirip katılım sağlaması biraz zor ihtimal.

  Festivalin genelinde havanın güzel olması, festival alanında hemşeri derneklerinin, çeşitli sivil toplum örgütlerinin, zeytin firmalarının çadırlarının olması; halkımızın bu alan akın etmesine neden oldu. Yemek programları yapan Turgay Başyayla, Gemlik’i çok iyi bildiğini ifade eden Göksel gibi sanatçıların burada olması ve verdikleri konserler halkımızdan büyük rağbet gördü, Halkımızın katılımının daha da artması için bence bu alana davetli STK sayısını artırmak, bir takım organizasyonlarla okul öğrencilerini de işe dahil etmek kalabalığı belki de bir kat artırabilir.

  Sonuç itibariyle geçen yıl başlangıç güzel olmuştu, bu yıl daha iddialı olduk ama gelecek yıllarda inşallah daha da ilgi çekici hale gelecektir Gemlik Zeytini Festivali.

   Sağlıcakla Kalın…

Yorum eklemek için giriş yapın